Bu yıl ürün para edecek

Bu yıl ürün para edecek

Bu yıl sebze üreticisinin yüzü gülecek

A+A-

Bafra İlçesi Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bilgiç, “İyi tarım uygulamaları çerçevesinde çok yol kat etiklerini, Bafra Ovası’nın komple iyi tarıma yönelmesini istediklerini belirterek, bu yıl Bafra üreticisinin yüzünün güleceğini söyledi. 
Mehmet Bilgiç yaptığı açıklamada, “Ovada iyi tarım çalışmalarında 5. yıla girdik. Tabii ki biz birlik olarak istiyoruz ki komple ova iyi tarıma yönelsin. Ama 4 yılda çok yol kat ettik ve iyi tarım güzel yerlerde. Önümüzdeki yıllarda daha çok alana yayılacağız. Tabii ki sıkıntılarımız da var. Bizim için daha sağlıklı olması için desteklemelerin birlik üzerinden gelmesini istiyoruz. Üyelerimizin de bu birliğe sahip çıkmasını istiyoruz” dedi. 
Şu anda aşırı sıcakların olduğunu, bu aralarda aşırı sert yağışların da olabileceğini vurgulayan Bilgiç, 
“Bu konuda üreticilerimizin tarım sigortalarını yaptırmaları lazım. Devletimizin tarım sigortaları konusunda büyük desteği var. 6 ay gözünü gözlediğimiz ürünümüzü araziye atıyoruz, evimize gidip yatıyoruz ve her şeyimiz ona bağlı. Kazancımız, gelirimiz, giderimiz ama maalesef bunu sigorta yaptırmıyoruz. Üreticilerimizin bu konuda daha duyarlı olmalarını istiyorum” diye konuştu. 
İyi tarıma daha çok destek verilmesi gerektiğini bildiren Mehmet Bilgiç şöyle konuştu: “Ovamızda müthiş bir kapya biber ekimi var. Ovamız sebze ovası. Karpuzda, kavunda kaliteyi yakaladık. İlaç kalıntısız iyi tarım yapıyoruz. Sözleşmeli tarıma daha çok destek bekliyoruz. Ovamızda iki tane fabrika var. Bu fabrikaların üreticiye daha çok yaklaşmasını istiyorum. Ben çiftçi örgütü başkanı olduğum için çiftçiler açısından bakıyorum. Tabii ki bu arada iki fabrikanın da ovada yaşamasını istiyoruz. Çünkü bu kapya biberi Bafra’nın kendine has bir ürünü, olmasa olmazı. Bafra Ovası’nda on numara domates varken neden başka yerlere giderek domates yapsınlar. Bunun nedeni üreticiler çekingen, fabrikacılar tedirgin. Şu anda fabrikadan kapya biberine 50 Kr taban fiyat açıklaması aldık. 2009 yılında Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması (ÇATAK) programı uygulamaları başladı. Şu anda 2012 yılı itibariyle son yılına girdi. Yine ÇATAK alanları gelecek bundan iyi tarım yapan üreticilerimizin mağdur olmamaları için toprak tahlillerini yaptırmaları, faturalarını almaları ve ruhsatlı ilaçlarını kullanmalarını tasfiye ediyoruz. Bekliyoruz, umutluyuz. Bu yıl Bafra, üreticisinin yüzü gülecek.” 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.