Emin Günaydın

Emin Günaydın

BU LOGO MU BAFRA'YI TEMSİL EDECEK?

A+A-

    Bafra'nın tarihi MÖ. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Bafra kökleri çok eskiye dayanan bir kültür mirasına sahiptir. Geçmişten gelen ve son dönem ortaya çıkan somut ve soyut kültür değerleriyle doludur.

Tüm Türkiye’de Bafra deyince acaba akla neler gelir. Bafra sigarası ve tütün, Çetin Kaya Köprüsü, karpuz, kavun, manda kaymağı, Kızılırmak Deltası, Bafra pidesi, Mardar kabağı, nokul, kaymaklı lokum ,Asar kale, İkiz tepe, Kapı Kaya. Bafra’ya dışarıdan Kafkasyadan ve Rumelinden gelen göçlerle yeni bir takım kültürel değerlerde geldi ve kentin kültürel çeşitliliği daha da arttı.

Bafra kökleri ve kültürel değerleri olan ama ihmallerden dolayı istediği yere bir türlü gelemeyen şehirdir.

 

Bafra’yı tüm Türkiye tanıtmak maksadıyla yeni logo çalışmaları yapılmış ve halka ilan edilmiştir. Yapılan bu logo son derece acemice , aceleye getirilerek tamamlanmıştır. Bafra’nın öz değerleriyle bağdaşmayan tarzda tasarlanmıştır.

Bafra kökleri ve değerleri olmayan , İkitelli, Halkalı ,Sincan ,Eryaman vb bir ilçe olsaydı bu tip bir logoda sıkıntı olmazdı. Avrupa’da kentler ile ilgili logolara bakıldığında şehrin en önemli simgeleri kullanılarak yapılmaktadır.Logoların bir kurum, kuruluş, ürün, hizmet ya da ülkeyi işlevsel ve estetik açıdan başarıyla temsil edebilecek, uzun vadede olumlu imaj yaratabilecek ve marka oluşumuna katkı sağlayabilecek, farkındalık oluşturabilecek ve fark yaratabilecek biçime sahip olması için alan uzmanları tarafından tasarlanmalıdır. Logolar ”ilk bakışta hiçbir şey anlatmasın” ifadesi yerine tam tersi, logolar ilk birkaç saniyede kuruma, ürüne, hizmete ya da ülkeye ilişkin okunabilir, anlaşılabilir, yorumlanabilir açık mesajlar vermek zorundadır. Logolar birer göstergedir ve kolayca ve hızla anlamlandırılabilir olmalıdır. Logolar profesyonel bir tasarımcı tarafından tasarlanırken göstergelerin anlamlı   göstergeler olarak amaçlanan doğrultuda kodlanması gerekir. Kod çözümle kısa süre içinde etkin olarak gerçekleştirilemez ise görsel iletişim başarısız olur, ona ilişkin yapılan yatırımlar heba olur, zaman ve imaj kaybı yaratır. Logolar bir gösterge olarak güçlü bir temsil özelliğine sahip olmalıdır. Fark yaratan, ayırt edici, akılda kalıcı, kolay hatırlanabilen göstergelerin, simgelerin semantik   açıdan neyi temsil edecekse ona göre işlevsel, estetik olarak kurgulanması ve uzun vadede o misyona, vizyona, amaca hizmet etmesi kaçınılmazdır.

 bafra-1-031.jpgbafra-2-032.jpg

 

Logoda yer alan biçim hem “3rakamını” hem de sol tarafındaki çizgiler sayesinde hızlı uçan bir “kuşu” çağrıştırmaktadır. Eğer bu bir kuş ise bu kuş ayırt edici bir kuş değil, daha çok herkes tarafından yapılabilecek tanımsız ve kimliksiz ama sol tarafta yer alan çizgiler nedeniyle kartal, atmaca ya da şahin gibi hızlı uçan bir kuş izlenimi yaratmaktadır. Diğer taraftan yeşil renkten mavi renge geçiş verilmesi ters bir anlam çağrışımı yapmaktadır. Çünkü yeşil renk doğayı temsil ediyorsa biçimin alt kısmında, mavi renk gökyüzünü temsil ediyorsa onun da üst kısmında olması gerekirdi. “Bafra” sözcüğünün yazı karakteri Bafra’yı temsil etmemekte ve ona ilişkin hiçbir şey çağrıştırmamaktadır. Bafra sözcüğünün altındaki “Bafra Kanatlanıyor” yazı karakterleri niçin üstteki yazı karakteri ile aynı değildir ya da farklıdır?

Bafra’nın iç ve dış turizm açısından bir marka ilçe olarak algılanması için yalnızca Kuş Cenneti yeterli ve doğru bir karar mıdır? Bafra’yı temsil edebilecek başka göstergeler neler olabilir?

Bu sorunun cevabını kıymetli Bafra halkına bırakıyorum.

 

 

                                                                                                                     EMİN GÜNAYDIN                                                                                

                                                                                                                     TARİHÇİ-SOSYOLOG

                                                                                                        

 

 

 

Bu yazı toplam 2780 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.