Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Bu İmam bizim mezhepten değil

A+A-

Hikaye bu ya! Aslan ile Horoz arkadaş olurlar.

Aslan Horoza “Başın sıkıştığında bir dala çık ezan oku ben imdadına yetişirim” der.

Kurnaz Tilkinin kendisine yaklaştığını gören Horoz hemen dala çıkarak ezan okumaya başlar. Ezan bitince aşağıda bekleyen Tilki “İn aşağıya namazı kılalım” der.

Horoz  “Biraz bekle imam gelsin” deyince, Tilki bakar ki Aslan kendine yaklaşmakta.

Çareyi kaçmakta bulur. Horoz “Nereye gidiyorsun?  Tilki kardeş imam geldi namaz kılacaktık” dediğinde Tilki “Bu imam bizim mezhepten değil” diyerek kaçıp gider. 
  İnsanlığı kavuran ve bizden olmayan Covid gölgesi ve her türlü fitnenin rol aldığı süreçte ülke insanımızı aşılı-aşısız ayırarak birbirimizi üzmeyelim. Yakın akrabaların bile bu konuda birbirlerine gönül koyduğuna, incittiğine şahit oluyoruz. Aşı olanların çağdaş, bilimsel, ilerici; aşıyı sorgulayanların cahil, bilim karşıtı, yobaz ya da hükümet karşıtı yaftalanması ne derece vicdani dir? 
  Biz bu zor günlerde Covid’i  aşı ile temizlediğimizi, anne-baba, evlat, dost ve mabetlerden uzak kalarak, AVM ler de güvende olduğumuzu zannederken, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü bu güne kadar söylenenlerin tersine “Coronavirüs aşılarının salgını sona erdireceği görüşünün zayıfladığını” söyleyince insan sormadan edemiyor.. 
  Aylardır aşı kullanılmasına rağmen hayatını yitirenlerin sayısının artmasıyla “aşısızların varyantı” kullanılarak mahalle baskısıyla insanların ihanet ve potansiyel suçluluk ile kıskaca alınması ne kadar insani dir? 
  Bir aşının bazı ülkelerce kabul edilip bazılarınca kabul edilmemesi ne ile izah edilebilir?
  Aşı pazarının trilyon dolarlık payını kimler yönetiyor? Ahir zamanda yaşıyoruz  Mevlam  aklımıza mukayyet olsun…… 
  İnsanlık; el attığı, ilgilendiği her alanda emeği, insan hayatını, can güvenliğini hiçe sayan acımasız hanedanların insafına terkedilmemelidir. Sahibinin hiçbir sorumluluk kabul etmediği, aşı olandan birtakım şartları taşıyan formu imzalamasının istenmesinin mantığı izah edilmelidir. 
  Her şeye rağmen “Her zorlukla beraber mutlaka bir kolaylığın olduğunu” Rabbimiz bize müjdeliyor. Covid mesajını doğru okuyabilirsek bizim için bir milat ve yeni başlangıçların işareti olabilir.
  Hz Yunus (AS) balığın karnındaki karantina günlerinden sonra Ninova’yı fethetmişti. 
  Hz Yusuf (AS) zindanın karanlığından Mısır veziri olmuştu. 
  Peygamberimiz  (SAV) Hira sessizliğinden sonra yeni dünya sırrına erdi. 
  Artık  bizde top yekün ahlak, erdem, irfan, hikmet, dava ve mücadele aşısı olmalıyız. Ellerimize, gözlerimize bulaşan haram virüslerini, kul haklarını temizleyip hayatımızı aklamalıyız.
Fiziksel mesafeye dikkat ederken yalanlara, fitne fesatlara, isyanlara, her türlü ahlaksızlık, haram ve günahlara mesafe koyarak tevbeye, terbiyeye ve tezkiyeye ihtiyacımız olsa gerek. 
  Mesafeye dikkat ettiğimiz gibi maneviyatımızı, ruhaniyetimizi mahveden mikroplardan kaçmalıyız. Ağzımızdan virüs bulaşmasın derken, boğazımızdan  bünyemize bulaşan haram lokmanın verdiği hasarı, dilimizin cürümlerini nasıl temizleyeceğiz? 
  Covid’e karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirirken her türlü kötülükleri de sağlam bir iman, haya damarı,  iffet perdesi,  ahlak maskesi, takva örtüsü ve ilim deryası ile yok etmeliyiz. Selam ve Dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.