BELEDİYEDEN SU TASARRUF REHBERİ

BELEDİYEDEN SU TASARRUF REHBERİ

Samsun Bafra Belediyesi dünyadaki su kaynaklarının azalması, kirlenmesi ve su israfının artması nedeniyle uyarıcı bilgilerin olduğu su tasarruf rehberi hazırladı.

A+A-

Bafra Belediyesi ilköğretim 1. ve 2. kademe öğrencilerine 25 bin adet su tasarruf rehberi dağıttı. 
Küresel ısınma ve su kaynaklarının kirlenmesi dünyayı kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya bırakmış durumda. Bu konularda başta Birleşmiş Milletler olmak üzere çeşitli platformlarda ve uluslararası alanda konferanslar, sempozyumlar düzenleniyor ve raporlar hazırlanıyor. Dağıtılan aydınlatıcı yayınlar ile tehlikenin büyüklüğü ve çözüm yolları konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Yapılan tüm çalışmalarda Türkiye’nin de ciddi bir tehlike altında olduğu vurgulanıyor.
Bafra belediyesi yayınladığı 16 sayfalık el kitabında Türkiye’nin kişi başına düşen bin 430 metreküp kullanılabilir su miktarıyla su zengini bir ülke olmadığı, suyun önemi, dünyada su kaynakları ve çeşitli istatistiki bilgiler veriliyor. Ayrıca su tasarruf rehberinde mutfak, çamaşır, banyo ve bahçe gibi dış alanlarında su tasarrufu hakkında aydınlatıcı bilgiler yer alıyor. Verilen bilgiler ayrıca aile ekonomisi bakımından da son derece önemli tasarruflar sağlıyor.
Bafra belediye Başkanı Zihni Şahin, kuraklık tehlikesinin önemini belirten açıklamasında şunları söyledi: “1950 yılına göre su rezervleri yüzde 15- 30 arasında azalma gösterirken su tüketimi ise yüzde 50 oranında artmıştır. Bugün 30 ülke su sıkıntısı çekmekte 2025 yılında ise 50 ülke su sıkıntısı çekecektir. Bugün dünya çapında 1 milyar insan sağlıklı içme suyuna ulaşamamaktadır. 2.6 milyar insanımızda hijyen için gerekli olan sudan yoksundur. Her gün 3 bin 900 çocuğumuz kirli su yüzünden hayatını kaybetmektedir. Hastalıkların ise yüzde 88’i sağlıksız içme suyu ve yetersiz hijyen koşullarından kaynaklanmakta olup dünyada her yıl 1,8 milyon insan ishal gibi salgın hastalıklarından vefat etmektedir. Bütün bu tablolar ve su zengini bir ülke olmamamız nedeniyle ciddi bir tehlike altındayız. Küresel ısınma, su israfı ve su kaynaklarının kirlenmesi nedeniyle kuraklık ile karşılaşacağız. Öğrencilerimize dağıttığımız rehber kitapçıkta su tasarrufu ile ilgili pratik bilgileri sunduk. Öğrenci ve velilerimizin duyarlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.