BEBEĞE İLK AYDA İŞİTME TESTİ

BEBEĞE İLK AYDA İŞİTME TESTİ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Ortaç, "Yeni doğan bebeğinize ilk ayında işitme testi yaptırmayı sakın ihmal etmeyin" dedi.

A+A-

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Ortaç, yeni doğan bebek sağlığı hakkında bilgi verdi. Beş duyusunu kullanabilmek çocuğun hem hayatını hem de zeka gelişimini doğrudan etkileyen bir durum olduğunu vurgulayan Dr. Erol Ortaç, "Bu nedenle işitmenin önemi de tartışılmaz. Yeni doğan bebeğinize ilk ayında işitme testi yaptırmayı sakın ihmal etmeyin. Beyin gelişiminin çok hızlı olduğu ilk 5 yılda, çocuğun 5 duyu aracılığıyla uyarılması, zeka gelişimini hızlandırıyor. Bu yüzden minik bebeğinizin işitmesindeki sorunların da erkenden tespit edilmesi ve tedavi görmesi çok önemlidir. Bu amaçla alınacak önlemleri sıralamak gerekirse; bebeğinize ilk bir ay içinde işitme testi yaptırın. Bebeğinizin, yanında gürültüyle el çırpıldığında tepki verip vermediğini kontrol edin. Konuşması gecikmişse, öğrenme geriliği varsa, kulakta görünür bir anomali bulunuyorsa, menenjit geçirmişse doktora danışın. Bir şüpheniz varsa, özellikle kreş ve ilköğretime başlama yaşında hemen doktora başvurun” diye konuştu.

KALICI İŞİTME KAYBI YAŞAYABİLİR
Küçük çocuklar ve bebekler duyma ile ilgili sorunlarını anlatamadıklarından bu yaş grubunda işitme kayıpları genellikle fark edilemediğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Ortaç, "Önlem alınmayan işitme kayıpları çocukların konuşmalarında gecikme yaratmanın yanı sıra sosyal, duygusal problemlere ve okulda başarısızlığa yol açıyor. Aynı zamanda erken dönemde fark edilerek gerekli müdahale yapılmayan bazı geri dönebilir işitme kaybı nedenleri, ileriki yıllarda kalıcı işitme kayıpları ya da hayati tehlike yaratabilecek enfeksiyonlar gibi ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Çocukluk çağında en sık görülen işitme kaybı nedeni sağlam kulak zarı arkasında enfeksiyon bulgusu oluşturmadan sıvı birikmesi olarak izlenen efüzyonlu otitis media (EOM) hastalığı. Bu rahatsızlık çok sık görülmesine karşın sessiz bir problem olması nedeni ile genellikle gözden kaçıyor ve zaman içinde önemli sorunlara neden oluyor” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.