Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Başkasının hakkına¸ malına¸ parasına el koymanın adı kumardır

A+A-

Son zamanlarda çok karlı bir yatırım aracı olarak lanse edilen Borsa – Bitcoin istismarı manipülasyonuna şahit oluyoruz. Bir arkadaşım “ne dersin bu işe?” diye sordu.
 Çalışıp çabalamadan¸ herhangi bir emek sarf etmeden¸ üretmeden başkasının hakkına¸ malına¸ parasına el koymanın adı kumardır. Bu ve benzeri girişimlerin sonucu, birilerinin ağlaması  birilerinin de gülmesiyle sonuçlanır. “Beleş peynir sadece fare kapanında bulunur.” Dedim.
   Çok verimli topraklarda yaşıyoruz. Ara sıra böyle genç tosuncuklar çıkıyor bu topraklarda otlanıyorlar. Çok değil 491.000 kaz yolmuş, 2 milyar dolarcık!.. Aptallar olmasa, akıllılar nasıl para kazanacak?
   Sonra arkadaş konuya oturan şu fıkrayı anlattı. “Zamanın birinde köyün korusunda maymunlar yaşıyormuş. Bir gün maymunları satın almak için bir tüccar gelmiş ve maymun başına 100 dolar vereceğini duyurmuş. Köylüler, adamın deli olduğunu düşünmüşler. “Kim başı boş bir maymuna 100 dolar verir ki” demişler ve maymunları yakalayıp tüccara tanesi 100 dolardan satmaya başlamışlar. Haber kısa zamanda hızla yayılmış ve insanlar maymunları yakalayıp tüccara satmaya devam etmiş. Bir süre sonra tüccar maymun başına 200 dolar vereceğini duyurmuş.        Tembel köylüler de kalan maymunları yakalamak için harekete geçmiş ve yakaladıkları maymunları tanesi 200 dolardan satmışlar.  
    Sonra tüccar, maymun başına 500 dolar vereceğini duyurmuş. Köylüler uyumadan maymun yakalamaya başlamış. Kalan birkaç maymun da yakalanmış ve 500 dolardan satılmış. Köylüler, heyecanla bir sonraki duyuruyu beklemeye başlamış. Sonra tüccar, bir haftalığına evine gideceğini ancak dönünce maymun başına 1000 dolar vereceğini açıklamış.    Tüccar, bir personelinden maymunlara bakmasını isteyerek köyden ayrılmış. Tüccarın adamı, maymunlarla tek başına ilgilenmeye başlamış. Tüccar eve gitmiş. Köylüler, 1000 dolara satacakları yeni maymunları bulamadıkları için üzülmüşler. Sonra, tüccarın adamı bir maymunu 700 dolardan gizlice satmış. Bu yeni haber de hızlıca yayılmış.
     Sonuçta tüccar maymunun tanesini 1000 dolardan aldığı için, maymun başına 300 dolar karda olacağını düşünen köylüler sonraki gün maymun kafesinin yanında kuyruk olmuş. Zengince bir adam da maymunların çoğunu satın almış, fakir olanlar da tefecilerden borç alarak maymunları satın almışlar. Köylülerse, kendi maymunlarına gözleri gibi bakmış ve tüccarın dönmesini beklemeye başlamış. Ama kimse gelmemiş! Köylüler de tüccarın adamının yanına gitmiş ama o da çoktan ortalıktan kaybolmuş. Sonra, köylüler hiçbir işe yaramayan ve geri satamayacakları maymunlara 700 dolar ödediklerini işin sonunda fark etmişler.”
    Aklıma yaşanmış bir hikaye geldi. “1930’lu yıllarda ABD'de bir borsacı öğle arasında ofisinin dışında gezerken ayakkabısını boyatmak ister. Ayakkabı  boyacısı genç çocukla sohbet ederler. Boyacı, borsacının sorusu üzerine birikimlerini borsada değerlendirdiğini söyleyince, spekülatör kendi kendine "artık ayakkabı boyacısı bile hisse senedi alıyorsa, demek ki senet satacak kimse kalmadı" diye düşünerek ofisine döner dönmez tüm senetlerini elden çıkarır.“
    Dolayısıyla, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olup,  herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto¬ paraların kullanımı caiz değildir.” Selam ve Dua ile..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.