BAKAN KILIÇ FELAKET BÖLGESİNDE

BAKAN KILIÇ FELAKET BÖLGESİNDE

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç,Felaket Bölgesinde İncelemeler Yaptı.

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, felaketin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. 
Samsun’da yaşanan felaketin ardından programını erteleyerek Samsun’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milletvekili Çağatay Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte felaket bölgesinde incelemelerde bulundu. Özellikle 5 kişinin can verdiği TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları’nda selin etkisini gösterdiği yerlerde inceleme yapan Bakan Suat Kılıç, felakette 9 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1 kişinin de kayıp olarak arandığını açıkladı.
Felaketten zarar gören vatandaşları dinleyen Bakan Suat Kılıç, gazetecilerin sorularına cevap verdi. Kayıp vatandaşın bulunması için arama çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Suat Kılıç, “Böylesi büyük bir acıyı hiçbir şey ile teselli edebilmemiz mümkün değil. Elbette böyle bir teselli imkanı olsaydı belki şunlar söylenebilirdi: ‘ya bu bölgede kentsel dönüşüm yapılmamış olmasaydı, ya gecekondular yıkılıp yerine toplu konutlar yapılmamış olsaydı neler yaşanırdı?’ sorusuyla şuan teselli bulacak durumda değiliz. Başbakanımızın ve hükümetimizin üzerinde durduğu, kentsel dönüşümlerin afet riskine yönelik olarak hızlandırılması düşüncesinin ne kadar haklı bir düşünce olduğu bir kere daha ortaya çıktı” dedi.

“CAN KAYBI VAR, YÜREĞİMİZ YANIYOR”
Can kaybının olduğu yerde teselli aranmayacağını söyleyen Bakan Kılıç, “Can kaybı var burada. Can kaybı olduğu için başka hiçbir şey aramanıza gerek yok. Can kaybı olan yerde bütün riskler, bütün ihtimaller ilgili bütün kamu kurumları tarafından sonuna kadar değerlendirilecek. Sorularınızın içinde ‘ihmal var mı?, kusur var mı? yanlış planlama var mı?’ gibi bir takım olgular vardı. Can kaybı olan yerde bu olguların tamamı enine boyuna, sonuna kadar değerlendirilecektir. Yargı boyutu varsa, yargı boyutuna taşınması gerekenler o yönüyle de değerlendirilecek. Burada asıl olan can kaybı var, can kaybı yaşanan bir hadiseye kayıtsız kalmak, böylesi bir hadise karşısında herhangi bir teselli aramak mümkün değil. Can kaybı var, yüreğimiz yanıyor. Yaşanan sel hadisesinin neticesinde 9 vatandaşımızı kaybettik, 9 vatandaşın kaybedildiği yerde yangın var, matem var demektir. Yangının olduğu yerde teselli aramanın gereği yoktur” diye konuştu.
Bakan Kılıç daha sonra, Samsun-Ordu karayolu üzerinde bulunan ve büyük hasar gören bir alışveriş merkezinde incelemelerde bulundu.

3.20120704182749.jpg4.20120704182801.jpg5.20120704182812.jpg6.20120704182824.jpg7.20120704182835.jpg8.20120704182846.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.