BAFRANIN PROJECİ KIZLARI

BAFRANIN PROJECİ KIZLARI

Bafra Altınkaya Anodulu Lisesi 11 B sınıfı öğrencilerinden Merve Aslan ve Umay Göktürk Yazıcı tarafından “Deterjanlı suyun filtrasyonu” projesini hazırlayarak Samsunda düzenlenen

A+A-

Tübitak orta öğretim öğrencileri arası araştırma projeleri yarışmasına katıldı.

Hazırladıkları proje hakkında bilgiler veren Bafra Altınkaya Anodolu Lisesi Kimya öğretmeni ve proje danışmanı Sadık Şükrü Atamer, “Proje çalışmalarımızın konusu çevre kirliliğine sebep olan durumlara odaklı olup, günlük hayatta en çok kullanılan ve çevre kirliliğini tetikleyen deterjanın doğaya etkisi araştırıldı.Kimyasal bir madde olduğu bilinen deterjanın doğaya bırakılmasının çeşitli sorunlara yol açtığı bilinen bir gerçektir. Buradan yola çıkılarak su arıtma sistemleri ile katı atık arıtma sistemleri incelenmiş ve işleyişleri hakkında araştırma yapılmış bilgi edinilmiştir”dedi.

Atamer sözlerine şöyle devam etti; “Projemizin temelinde makinelerden çıkan atık suda en az oranda deterjanın doğaya bırakılmasını sağlamak ve çevre kirliliğine etkisini azaltmak olmuştur.

         Makinelerde kullanılacak olan filtrenin amacımıza hizmet edebileceği ve nasıl bir filtrenin bu çalışma için en uygun olabileceğini bulmak için proje hazırlanmıştır.

         Deterjan içindeki kirliliğe neden olan anyonik ve katyonik maddeleri tutması ve doğal bir ürün olup çevreye zarar vermeyen mixed-bed reçine ve aktif karbon kullanılması kararlaştırılmıştır.

         Sistemimizde makineden çıkan tahliye suyu bir depoya toplanmakta depoya monte edilen motor ile ön filtreden geçirilen deterjanlı su sırasıyla reçine ve aktif karbondan oluşan ana filtreden geçirilerek atık su giderine bağlanmıştır.” diye konuştu.

 

 

 

Projenin özellikleri ise Makinelerden çıkan deterjanlı suların arıtılarak çevre kirliliğine etkisinin en aza indirilmesi,

Arıtma tesislerinde yapılmayan deterjan arıtılmasının makinelerde yapılması,

Makinelerde arıtma için kullanılacak uygun filtrenin tespiti,

amaçlanmıştır

 

Bu proje, sayesinde deterjanlı sular makineden ayrılmadan önce bir filtreden geçirilerek arıtılması sağlanabilecektir.

Filtre, makinelerden çıkan deterjan atıklarının doğaya karışmasını engelleyecek veya en aza indirilmesini sağlayacaktır. Böylelikle çevre kirliliği kısmen azalacaktır.

Deterjanlı atık suların özellikle ırmak göl gibi içme suyu kaynaklarına bırakıldığı düşünülürse filtre kullanımı içme suyu kaynaklarının korunmasını da sağlayacaktır.

Deterjanlı atık sularla kirlenmiş sulama kaynaklarının toprağı da etkileyeceği görülmektedir. Bu yüzden de toprak kirliliği de belirli bir oranda önlenecektir.

Günümüzün en tehlikeli ve yaygın hastalıklarında biri olan kanserin artış nedenlerinden birinin de deterjanların gereksiz kullanımı olduğu artık bilinmektedir. Bu yüzden deterjanların doğaya bırakılması engelleyecek filtre sayesinde bu tür hastalıklarında azalması sağlanacaktır.

Filtre sayesinde çevre dostu makineler yapılabilecek ve bir sektör oluşabilecektir.

 Deterjanlı suyun filtrasyonu projesi 19-23 Mart tarihinde Samsun’da sergilenecek ve 23 Mart Cuma günü Atatürk Kültür Merkezinde jüri tarafından sonuçlar belli olacaktır.

HARUN YAZICI

dscf1937.20120316190528.jpgdscf1940.jpgdscf1940.20120316190559.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum