Emin GÜNAYDIN

Emin GÜNAYDIN

BAFRA’NIN KAHRAMANI BİNBAŞİ RUŞEN BEY

A+A-

     BAFRA’NIN KAHRAMANI BİNBAŞİ RUŞEN BEY

Eylül 1919 itibariyle Türk milli hareketi önemli aşama kaydetmiş, halk desteğini arkasına almış, işgalcilerle ve onlarla işbirliği yapanlarla mücadele edileceği açıkça ifade edilmeye başlanmıştır. İngiltere’nin Samsun’daki kontrol subayı Yüzbaşı Perring Eylül 1919 sonu itibarıyla gelinen bu durumu ve halkın tepkisi hakkında şu bilgileri rapor etmiştir.

     ‘’19 Eylül 1919’da Bafra Belediyesi’nde Türk, Rum ve Ermenilerin katıldığı bir toplantı yapıldı. Alay Komutanı Ruşen Bey, Heyecanlı bir konuşma yaptı ve şunları söyledi: ‘’ Türkiye ve Türk, insanlık, cömertlik, medeniyet, adalet, özgürlük ve eşitlik anlamına gelen iki kelimedir. ‘’ Komutan, Türklüğün faziletlerinden bahsetti ve konuşmasının bir saatlik kısmını da tarihsel gelişmelere ayırdı.

     Komutan, İstanbul’daki Hükümet ile her türlü ilişkinin kesilmesi gerektiğini vurguladı. Çünkü İstanbul’da alçak İngilizler Türk hükümeti üzerinde hâkimiyet kurmuşlardı ve İstanbul önceden olduğu gibi Türklere değil, İngiltere’ye aitti.

      Komutan, Ankara ve Kastamonu’dan İstanbul ile ilişkilerini kestiklerine dair kararlarla ilgili iki telgrafı aldıktan sonra şöyle devam etti: Yabancı istilasına karşı ülkemizi savunmalıyız. İngiliz askerlerini denize atmalıyız ve ülkemiz uğruna kendimizi feda etmeliyiz. Şehirlerde ve köylerde yaşayan kişilere karşı vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamalıyız.

     Komutan, Ermenilere şunları söyledi: ‘’ Size yapılan her şey doğrudan doğruya yapıldı. Kendi yıkımınızın sebebi siz oldunuz. Türk Hükümetinin size karşı olan insanlığını ve cömertliğini anlamak istemediniz. Allah sizi cezalandırmayı diledi.

     Daha sonra dinleyicilere dönerek, yeni hükümetin emrinde 600.000 kişi olduğunu belirterek, bu gücün Pontus’u ele geçirme arzusunda olanları birkaç gün içerisinde yerle bir edeceğini söyledi. Pontus düşüncesi bir rüyadan başka bir şey değildir ve cesur Türklerin topraklarında bir Ermenistan asla kurulmayacaktır.

Bafra, da Binbaşı Ruşen komutasında bir alay kurulmuştur. Alay karargâhı eskiden askerlik şubesi olarak kullanılan binadır. Bu alay çetelerle mücadele ederken diğer taraftan halkı ve öğrencileri bilinçlendirmiş ve talimlerini bu gün Adnan Menderes Parkının olduğu yerde yapmıştır. Bafralılar için Binbaşı Ruşen o dönemde çok önemli bir isimdir. Bu gün onun ismini ne bilen ne de hatırlayan var.

 

                                                                                                       EMİN GÜNAYDIN

                                                                                                      TARİHÇİ -SOSYOLOG

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.