Bafra'da yeni türk ticaret kanunu semineri

Bafra'da yeni türk ticaret kanunu semineri

Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Hayvalı,

A+A-

Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Hayvalı, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye'nin dünya ile rekabet edecek önemli bir döneme gireceğini söyledi.
Bafra Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) ile birlikte düzenlenen ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ele alındığı seminer Bafra Belediyesi Kışlık Kültür Merkezi'nde yapıldı.
Seminer saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını Bafra TSO Başkanı Recep Durgun yaptı. Durgun, "Şu an yürürlükte bulunan Türk Ticaret Kanunu 1956 yılında kabul edilmiştir. Çağımızın ihtiyaçlarını karşılamakta ve uluslararası arenada yetersiz kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı 2011 yılında Yeni Türk Ticaret Kanunu TBMM tarafından kabul edilmiş ve 01 Temmuz 2012 tarihinden itibaren kademeli olarak maddeleri uygulanmaya konacaktır. 57 yıl sonra bir değişim yapılmıştır" dedi.
Durgun sözlerine şöyle devam etti: "Eski ve Yeni Türk Ticaret Kanunu arasında çok büyük değişikliklerin olduğunu, adeta ticari hayatın yeniden inşa edileceğini takip etmekteyiz. Biz Yeni Türk Ticaret Kanunu'ndan yanayız ve arkasındayız. Ancak şunu da söylemeden edemeyeceğim. Türkiye'deki mevcut şirketler bu kanuna ne kadar hazır? Kanun maddelerinde şirketler arasında çok büyük sorumluluk ve yükümlülükler vardır. Bu maddeler değişmez maddeler değildir. Değiştirilebilir."
SMMMO Başkanı Ahmet Hayvalı ise konuşmasında, "Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirketlerde şeffaflık, hesap verme, adalet gibi kurumsal yönetim ilkeleri günlük yaşama girecektir. Türkiye hızla değişmektedir. Medeni Kanun ile başlayan ve İş Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu ile devam eden omurga kanunları değişmiştir. Türkiye dünya ile rekabet edecek önemli bir döneme girmiş ve bunun yasal alt yapısı tamamlanmıştır" ifadelerini kullandı.
Konuşmalardan sonra ise SMMMO Başkan Yardımcısı Hayrul Kayar, Oda Eğitim Komisyon Başkanı Fikret Koç, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çelik tarafından Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında geniş şekilde bilgilendirme yapıldı.
Eğitim seminerine ayrıca Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, SMMMO Bafra Temsilcisi Recep Uzun, Başkan Yardımcısı Ali Rıza Keçeli, Banka Müdürleri, Bafra Genç İşadamları Derneği Başkanı Yavuz Muratoğlu, Bafra'da hizmet veren serbest muhasebeciler ve mali müşavirler, Bafra TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.