Ayhan Piryol

Ayhan Piryol

BAFRA'DA ANILARA YOLCULUK.

A+A-

"Bir sen kaldın içimde, bir de o hatıralar" diye başlar ya şarkılar.
O şarkıda ki gibidir Bafra'nın eski hatıraları, eski yaşanmışlıkları, eski anıları.

Lavanta çiçeklerine çıkan kokular gibidir, eski anılarımızın kokusu.
Çoban kavalından çıkan nağmeler gibidir.

Unutulmaz aşk hikayelerine benzer Bafra'nın anıları.
Beni de koynunuza alın der hatıralar, dolanıp kalayım bir an boynunuza der geçmişimiz.
Hep içimiz de, eski anılarımızın umut çiçeklerinin açmasını bekler dururuz, ama o eskiden attığımız Şen kahkahalarımız eksik bu sıcak anılarımızın yuvasından.

Şöyle bir yaz akşamlarının serinliğinde, eşinizle ve dostlarınızla Büyükcami de bulunan asırlık büyük park'ın çam kokuları içinde ki kapısından girerek, çay bahçesinde ki tahta masada dinlemenin mutluluğunu. Topçunun meşhur buz gibi gazozunu veya bir kahveyi, veya bir bardak çayı yudumlarken sohbet yaptığınız geceleri anımsayın. Park'a erkenden gelmeyip de, parkın dolu olması yüzünden, yer bulamama üzüntüsüyle acısını hissedin içinizde.

Elleri nasır tutmuş esnafların, veya çalışanların, Bafralılar'ın yaz akşamları dinlenme ve soh bet yeriydi büyük park.

Kalbinizin içinde ki duyguların kıpır kıpır kaynadığı gençlik günlerinizin ve çam ağaçları altında yaşanan sevdaların yeriydi büyük park.
Çam kokularını toprak kokusuyla birleştirip içinize buram buram çektiğiniz yer..

Eskiden Beyaz bembeyaz düşlerin yaşandığı yerdi Bafra büyük park.
Ama ne oldu cennetten bir bahçeyken bu cennet güzelliği de, şarkıda ki gibi, bir sen kaldın içimde dedirtti.

Yatağından doğrulup, evinin penceresinden dışarıya bakan İsmetpaşa Mahalleliler yirmi yedi Mayıs parkının ufak ama, insanları  içindeki mutluluğa davet etmesini görürlerdi.

Dışarıya ilk attıkları adımda, küçük ama sımsıcak bu parkın içinde mutlu anıların yaşanmasını bilirler di.
Gözlerinin önünde veya gördükleri rüya gibiydi.

Bafra'nın yirmi yedi Mayıs parkı,  akşamları, çekirdek sesiyle, yada sıcak bir bardak çay eşliğinde yapılan sohbetlerin Şen kahkahaların yeriydi...

Rüyaların bu ufak cennet bahçesi 'de üzerine kar yağmış da kefen giymiş insan gibi öylece kaldı ve öylece anıları ile hiç bir anlam taşıyamaz durumda kaldı...

1959 yılında, Erkan Ataseven, Dr. Senai Varlı, Av. Şakir Bengü, Namık Alp, Kerami Açıkgöz, Dr. Adil Alaçamlı nın masa sohbetleri hep bu anıların içinde kaldı.

Refik Önal, Yekta Keçeli, Ahmet Vanlı, İlhan İlik, Mithat Karaçocuk, Güven Uncunun, gençlik hikayeleri, bu parkların bir köşesinde saklı kaldı.

1960 yılında Refik Önal, Topal Okan Akkurt, İbrahim Eriş, Çetin Kale, Hasan Hacıbaş, Mithat Karaçocuğun, büyük parkın tahta masasında semaverle yaptıkları çay sohbetinin izleri saklı kaldı çam ağaçlarının dibinde.

1960 yılında Tayyar Yıldız, Şükrü Köse,  Sezai Önder, Türker Yıldız, Hakkı Yıldız, Hayati Yıldız, Abdullah Göksel, Sami İçten, Orhan Demir, Cengiz Yıldız'ın futbol oynadıkları çayırlarda anıları kaldı gitti.

1960 yılında Bilginer Gözaydın,  Alpay Ahıskalı, Emin Gülcü, Şevki, Mülayim, Natık, Fahrettin, Nafız Anarat, Refik Camadan, Nevzat Ersöz, Mustafa Gündoğdu nun sazlarıyla müzik eşliğinde Türküleri şarkıları kaldı Bafra da.

1960 yılında Topal Hayriye, Ferhat Pekcan, Saime Karagöl, Gülşen Tekinel, Özcan Tekinel, Arif Kaya, Seyit Bilal Gündoğdu, Nazmi Sarıgül, Fuat Çanakçı, Dursun Yapıcı, İlknur Özyurt, Recep Yapıcı, Hurşit Şenova, Abdulselam Önal, Cengiz Sapmaz, öğretmelerimizin Cumhuriyet bayramlarında ki anıları kaldı Bafra Cumhuriyet Meydanı mızın taşları arasında...

Bir sevda masalları gibi işte Bafranın eski anıları. İçtiğimiz suyun tadı gibi, yediğimiz tatlı gibi damağımızda da kalan anılarımız. Unutulur mu? Unutulmaz ki, şarkıda söylendiği gibi "Bir sen kaldın içimde, bir de o hatıralar"

Hepinize saygılar.

ayhan-piryol.jpegayhan-piryol-001.jpegayhan-piryol-002.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.