BAFRA’DA “2B YASASI” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BAFRA’DA “2B YASASI” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Bafra Mal Müdürlüğü tarafından muhtarlara “2B Yasası” hakkında bilgi verildi.

A+A-

Ziraat Odası’nda yapılan toplantıda konuşan Bafra Mal Müdürü Hamza İnanç, 2B arazilerinde tapu kütükleri beyanına göre kullanıcı listelerini tespit ettiklerini söyledi. İnanç, “Geçmişe yönelik 3 yıl tarım arazisini kullanan kişiler ile halihazırda tarım arazilerini kullanan ve devletle sözleşme yaparak kiralayanlar doğrudan satın alma hakkına sahip oluyorlar. Hak sahiplerinin noterden düzenlenecek bir muvafakatname ile bir başkasına devredebiliyor. Keza mirasçılara da muvafakatname ile devredebiliyor. Devir alan kişi de hak sahibi oluyor” dedi. 
Hamza İnanç şu bilgileri verdi: “Taksit ve ödeme şekli mücavir alanlar içersinde 3 yıl 6 taksit, köylerde tarım arazileri ve 2B’lerde 4 yıl 8 taksit şeklinde kanunla düzenlenmiş. Ayrıca müracaat ederken belediye hudutları dahilindeki mücavir alan içersindeki taşınmazlar için 2 bin lira, belediye hudutları dışarısında müracaat için bin lira para yatırması gerekiyor. Her parsel için ayrı ayrı müracaat edileceğinden, ayrı ayrı para yatırılacak. Ayrıca hisseli veya miraslı mirasçıların alması durumunda tek parselde olsa müracaat eden kişi bazında para yatırılacak. Taksitli satışlarda tapulara ipotek koymak suretiyle taksit bitimi sonunda tapuyu verebileceğiz. Eğer müracaat sonunda tarım arazisinin satışı uygun görülmese yatırılan para iade edilecek.”
İnanç, ilan edilen başvuru süresi bittikten sonra, 6 ay içinde de uygun olan kişilere satış işlemi gerçekleştirileceklerini dile getirdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.