Bafra'da 10 bin dönüm üzerine kavun hasadı başladı

Bafra'da 10 bin dönüm üzerine kavun hasadı başladı

10 bin dönüm alanda kavun ekimi yapılan Bafra Ovası'nda  Bafra Kavunun ilk hasadı yapıldı.

A+A-

Ovada yapılan ilk hasadı yerinde inceleyen Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve yönetim kurulu üyeleri ilk kavun hasadı yapan üreticinin çalışmalarını yakından takip etti.

Bafra'da 10 bin dönüm üzerine kavun hasadı başladı

Bafra İlçesine bağlı Koruluk Mahallesinde Kavun Üreticisi İsmail Dursun’un 100 dönüm arazi üzerine yaptığı kavun ekimi güzel sonuçlar verdi.

bafrada-10-bin-donum-uzerine-kavun-hasadi-basladi7.jpg

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen yaptığı açıklamada,’’ Bafra kavunu lezzetiyle, aromasıyla, kalitesiyle Türkiye’de ün yapmış bir üründür.

bafrada-10-bin-donum-uzerine-kavun-hasadi-basladi2.jpg

Bafra tarihi ile medeniyetler beşiği, doğal güzellikleri ile cennet köşesi tarımı ile Türkiye’nin tarım merkezi toprağı ile bereketin sembolüdür. Bizler, böyle bir şehrin insanlarıyız. Bundan onur duyuyoruz.

bafrada-10-bin-donum-uzerine-kavun-hasadi-basladi3.jpg

175 bin hektar yüzölçümünde 69 bin 100 hektar tarım alanları, 142  mahallesi ve 150 bini aşan nüfusu ile Bafra’nın tüm potansiyelini daha yüksek düzeylerde kullanması gerektiğine inanıyorum.

Bafra'da 10 bin dönüm üzerine kavun hasadı başladı

Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Dursun, “ İlk kavun hasadını Koruluk mahallesinde yapıyoruz. Bafra’mızda 10 bin dönüm alanda kavun yetiştiriciliği yapılıyor. Ortalama dönümde 4 ton verim alınıyor. Bu yıl inşallah  40 bin ton kavun hasadı yapacağız. Üreticilerimiz için  bereketli ve iyi bir yıl diliyorum. ’’dedi.

bafrada-10-bin-donum-uzerine-kavun-hasadi-basladi4.jpg

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, ‘’Geçen seneye göre bu sene Bafra kavunu daha kaliteli, verimli olacak ve üreticiler bu verimlilikten dolayı  memnun kalacaklardır. Bafra’mızda 10 bin dönüm alanda kavun yetiştiriciliği yapılıyor. Bu da demek ki Bafra Ovası bereketiyle üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Bafra'da 10 bin dönüm üzerine kavun hasadı başladı

Çiftçinin yok olmaması, göçün önlenmesi, köylerin boşalmaması için tarımın herkesimine, tarım ürünlerine destek verilmesi lazım. Üreticinin aşırı bir şekilde gideri var. Bafra Ovası'nın Türkiye'ye 11 ay bakacak kapasitesi var. Yüzde 80'i kara toprak üzerine kurulmuş bir ovaya sahibiz. " açıklamasında bulundu.

Bafra'da 10 bin dönüm üzerine kavun hasadı başladı

Bafra Koruluk Köyünde 100 dönüm üzerine  kavun üreticiliği yapan  İsmail Dursun , “2019 yılında  fiyatlarımız düşüktü, bu sene yeni başladık. Henüz fiyatlarımız belli değil. Gecen seneye göre 15 gün geç çıktı. Geçen sene fiyatlarımız 50 kuruşa kadar düştü. Bu sen 1 - 1,5 liradan aşağı düşerse masraflarımızı kurtarmaz. Geçen sene zarar ettik. Bu sene 1 lira, 1,5 lira olursa işin işinden çıkarız.”dedi.

bafrada-10-bin-donum-uzerine-kavun-hasadi-basladi6.jpgbafrada-10-bin-donum-uzerine-kavun-hasadi-basladi5.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.