BAFRA OVASINDA YARINLARA KARŞI KAZANILMIŞ BİR ZAFER: BAFRA TARIM LİSESİ!

BAFRA OVASINDA YARINLARA KARŞI KAZANILMIŞ BİR ZAFER: BAFRA TARIM LİSESİ!

Geçtiğimiz günlerde Bafra’mızda yapılan tarım ile ilgili akademik çalışmaları araştırırken, Bafra Dedeli Mesleki ve Anadolu Lisesi ile tanışma fırsatı buldum.

A+A-

Nedir ne değildir diye çalışmamın yönünü lisemize çevirdiğim andan itibaren hem devletim hem de milletim adına inanılmaz bir heyecan ve gurur duydum. 
Yarınlara karşı kazanılmış bir zafer olarak Bafra’mızda 2009 yılında açılan ve Türkiye'deki 58 tarım meslek lisesinden bir tanesi olan lisemizde; 20 dönüm uygulama alanı, 3 adet sera, örtü altı yetiştiriciliği, meyve bahçeleri, tarım aletleri parkı, pansiyon, futbol-basketbol ve voleybol sahası, dinlenme alanları, sekiz derslik, kantin, yemekhane, rehberlik servisi ve mescit bulunmaktadır.
Bafra’mız için marjinal faydasını oldukça yüksek bulduğum lisemizi gittim ve gezdim. Gerçekten yöneticiler tarafından inanılmaz özveri ile çalışılmış. Bu sebepten ötürü bende de tüm lise öğrenci adaylarımızın ve velilerimizin okulumuzu görmesi ve yetkililerden bilgi alması kanaati güçlü bir biçimde oluştu. 
Özel logosu, ambalajı ve Yeşil ELMA’S tescilli markası ile ürettiği; elma sirkesi, domates turşusu, biber ve domates salçalarını bu yıl düzenlenecek olan tarım fuarında satışa sunmaya hazırlar. Yetiştirilen ürünlerin tüketiciler tarafından temininin nasıl mümkün olduğunu araştırdığımda ise henüz bir satış noktalarının olmadığını bununla birlikte telefonla ulaşılarak üretilen ürünleri satışa sunduklarını öğrendim. Bu arada tamamen sağlıklı ve doğal yoldan üretilen domates ve elma sirkesi ile tanışma fırsatı bulan biri olarak ürünleri kesinlikle tavsiye ederim. Bu vesileyle yakın zaman projeleri arasında e-ticaret uygulamasının da olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Burada güzel olan şey ise okulumuzda döner sermaye işletmesinin kurulmuş olması ve gelirlere öğrencilerimizin de paydaş edilmesidir. 
Ayrıca Bafra Belediyemizin, Ata tohumu projesi ile temin ettiği Karakılçık buğdayı hasattı Haziran 2021 yılında törenle gerçekleşmiş olup yine lisemizden mezun olan yirmi öğrencimizden on tanesi belediyemiz tarafından “Park ve Bahçeler Müdürlüğünde” istihdam edilmişlerdir. Bu özverili çalışmalarından dolayı Belediye Başkanımız Hamit Kılıç nezdinde Bafra Belediyemize teşekkürü borç bilir bununla birlikte ivedilikle satış noktalarının belirlenmesini ve açılmasını da canı gönülden arzu ederim.
Elli civarında öğrencimizin bulunduğu okulumuzda öyle görülmekteki tüm yetkililer gerekli olan özveriyle, eldeki tüm imkanlarla, bilim ve akılcılıkla çalışmakta ve ilerlemektedirler. Fakat hep beraber daha ileriye gidebilmemiz adına konu ile ilgili diğer paydaşları da; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü, İlçe Tarım Müdürlüğünü, Bafra MYO ilgili bölüm akademisyenlerini özellikle ziraat ekonomisi alanında çalışan akademisyenlerimizi, Bafra Ziraat Odası yönetimini, iş insanlarımızı da bu çalışmaların içinde görmek en büyük temennim. 
Ve unutulmasın ki Türkiye’nin en büyüklerinden biri olan Bafra Ovası’nda  böyle bir liseye sahip olmak büyük şans ve avantajdır. Sahip olduğumuz lise çiftçilerimize lokomotif olacak en büyük etkendir.  Bu sebepten ötürü ilçemizde ki mevcut Tarım Lisesi’ni sahiplenmek, verilen emeklere destek olmak her birimizin vatandaşlık görevidir. Eğer ki üstümüze düşen görevleri yerine getirmezsek Ahmet Yesevi'nin de dediği gibi, 
“Zalimlerin ne haddine bizde günah!”  
Ortak paydalarımızda buluşmak dileğiyle okul yöneticilerimize, öğrencilerimize ve velilerimize de teşekkür eder başarılarının artarak devam etmesini temenni ederim.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum