Bafra basını bir araya geldi

Bafra basını bir araya geldi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Bafra Belediye Başkanı, Bafra basını ile bir araya geldi. Bafra Belediyesi Ali Kale Turistik Tesisleri Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin yap

A+A-

 

Başkan Şahin konuşmasında basın mensuplarının gününü kutladı ve şunları söyledi: “Basın bir şehrin vizyonudur. Basınımız aynı zamanda bir kamu görevi de yapmaktadır. Bizim göremediğimiz eksikliklerimiz ya da ilçemizin problemleri vardır. Bu nedenle basın aynı zamanda bir uyarıcıdır. Yapıcı, tarafsız ve seviyeli her haber ve yorumu önemsiyorum. Bununla birlikte bugün burada basın mensubu arkadaşlarımızın görüş ve düşüncelerini dinlemeyi arzu ettim. Bu gün biz değil basınımız konuşsun istiyorum” Dedi. Daha sonra Orta Karadeniz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Murtezaoğlu bir konuşma yaptı. Aynı zamanda Altınova Gazetesi'nin imtiyaz sahibi de olan Bilal Murtezaoğlu konuşmasında dernek üyelerinden kendilerine intikal eden basının ve basın çalışanlarının problemlerini gündemi getirdi.

 

Açılış konuşmalarından sonra basın kuruluşlarının temsilcileri, basının ve çalışanlarının problem ve beklentilerini dile getiren görüş ve düşüncelerini açık ve net bir şekilde anlattılar. Konuşmalar sırasında basın mensupları ana hatları ile şu konulara temas ettiler:

1-İlçemizde çok sayıda bilboard'ın görüntü kirliliğine neden olmasının yanı sıra basının reklam alanını da daralttığı görüşü ifade edildi.

2-Belediye anons siteminden özel kuruluşların reklam içerikli anonslarının yapılmaması talep edildi.

3- Basın mensupları için bir dernek lokali kurulması ihtiyacının olduğu dile getirildi.

4- Basın mensuplarının ilçemizde ki haberleri halkımızla paylaştığı, halkımızı aydınlattığı ve bilgilendirdiği hususu göz önüne alınarak, basın kuruluşlarında çalışanların bu görevlerini daha iyi yapabilmesi adına dolmuşlarda kullanılmak üzere çalışanlara dolmuş pasosu verilmesi rica edildi.

5- Yeni nesil basın mensuplarını daha iyi yetişmesi için mesleki eğitim ve seminerlere katılmaları konusunda yardımcı olunmasının önemi üzerinde duruldu.

6- Basın mensupları haberlerinde elbette eleştirel yönler bulunacağı, basının bir görevinin de eleştiri ve eksiklikleri gündeme getirmek olduğu bu görevleri nedeniyle kimsenin kızmaması, tenkit etmemesi ve tehditkâr davranmaması hususu gündeme getirildi.

7- Basının iki temel gelir kaynağı olduğu bunun reklamlar ve gazete satışları olarak bilinmesinin altı çizildi.  Yerel gazetelere ilçe halkının abone olma ya da satın alma konusunda gerektiği şekilde duyarlı olmadığı görüşü belirtilerek, basının reklam ve satışlarla ayakta kalabileceği, güçlü bir basının ilçemizin menfaatleri için önemli olduğu ifade edildi.

8- İlçemizde çeşitli kurum, kuruluş ve siyasetçilerin düzenlenen etkinlik ve programlarda basının zamanında haberdar edilmediği, bunun basının çalışma ve ulaşım şartlarını olumsuz etkilediği söylendi.

 

Konuşmalardan sonra son olarak Bafra Belediye Başkanı şunları söyledi: “Belirtilen hususları not aldık. Bilbordlar konusunu göreve geldiğim ilk gün incelettim. Hukuk bölümümüzden görüş aldım. İhaleyi iptal etme dahil her şeyi düşündüm. Ama bu hukuken mümkün değildi. Bunun bir düzene girmesi için Kentsel Tasarım birimi kurduk. Yol gösteren, yapıcı ve seviyeli her eleştiriyi dikkate alan bir anlayışım var. Ama seviyeyi bozan haber ve yorumlar konusunda da basınımız daha duyarlı olmalıdır. Bafra’da çok sayıda basın kuruluşu bulunmaktadır. Sayı her geçen gün artmaktadır. Bu durum basının ekonomik gücü ve yaşama şansını azaltmaktadır. Basının birlik ve beraberlik çerisinde olması daha güçlü olması demektir” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.