ATATÜRK’Ü  MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDEN ÇIKARMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

ATATÜRK’Ü MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDEN ÇIKARMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

Osmanlı Devletini emperyalistlerin parçaladığın dile getiren CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;

A+A-

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Çanakkale ve ülkemizin değişik cephelerinde emperyalistlere karşı devrimci mücadele vererek işgale son verirken, aynı zamanda mazlum milletlerin kurtuluş mücadelesinin de önderi olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkarak Milli mücadeleyi başlatmış. Samsun dan başlamak üzere Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta ve Anadolu’nun çeşitli kentlerinde düşman işgaline karşı direniş hareketlerini başlatmıştır.

Savaş yıllarının uzun sürmesi sonucunda bitkin düşen halkın umudu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; direniş hareketlerini oluşturmuş ve direniş hareketlerinden düzenli Ordu kurmayı başarmış, Kurtuluş Savaşını zaferle taçlandırmıştır. Emperyalizme karşı verilen savaşın başarıyla sonuçlanması dünyada etkilerini göstermiş ve bağımsızlık hareketleri hızlanmıştır. Yokluklar içerisinde verilen İstiklal savaşını mazlum uluslar bağımsızlık hareketlerinde örnek almıştır.

Zeybek; Askerliğinin yanında, yüksek öngörüye sahip devlet adamı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Savaş meydanlarında kazanılan başarıların ekonomik, sosyal, siyasal ve eğitim alanlarında sürdürülmesi hedeflenerek; devrimlerin hayata geçirilmesini başaran bir dâhidir. Cumhuriyetin ilanı, temel ilkelerinin hayata geçirilmesini sağlayan ve devrimlerin uygulanması sonucunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk Asrın lideri olurken, Türkiye Cumhuriyeti Devletini uygar dünya devletleri arasında yerini aldı.

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANLAMA VE YAS GÜNÜDÜR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Kurtuluş savaşını başarıyla tamamlayan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş meydanlarındaki üstün başarısını, zekâ dolu diplomasi ile birleştirerek bu günkü Misakı Milli sınırlarımız tescil edilmesini sağlamıştır. Yeniliklerin gerekliliğine inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyetin temel nitelikleri ile devrimleri yapmıştır.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.