Annelere 2 bin 800 TL

Annelere 2 bin 800 TL

İŞKUR, annelere 2 bin 800 tl para vereceğini bildirdi.

A+A-

İşbaşı ve mesleki eğitim kurslarına katılan annelere günlük 80 TL ödeme Söz konusu kurslarda amaç, mesleği olmayan, iş bulamayan vatandaşlara kurs verilmesi ve kurs sonucunda adayları işe yerleştirmek.  0-15 yaş arasında çocuğu olan annelere yönelik yapılan proje kapsamında başvurular devam ederken , proje devam ederken çocuğu 15 yaşını tamamlayan anneler proeden faydalanmaya devam ediyor.  Söz konusu proje ile ilgili bir düzenleme yapıldı ve evlat edinen anneler de bu desteklerden faydalanabilecek. 

Kurs süresinde İşKUR , annelere günlük 80 TL ödeme yapmaktadır. Aylık da 2.400 lira para ödemesi yapılıyor. Maaşın yanı sıra sigorta giderleri de devlet tarafından karşılanmaktadır.

İŞBAŞI EĞİTİM KURS SÜRESİ

Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

MESLEKİ EĞİTİM KURS SÜRESİ

Mesleği eğitim kurslarına katılacak kadınlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Yani, İşte Anne Projesi ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet, 7.200 lira maaş ödüyor. 400 TL

KREŞ DESTEĞİ

İşte Anne Projesine katılan kadınlara maaş ödemesinin yanı sıra 2-5 yaş arasındaki çocuklu annelere 400 TL 'de kreş yardımı yapılıyor. Kreş desteği ödemesi program süresinde yapılacak ve toplam destek 2 bin 800 TL 'yi buluyor. BAŞVURU ŞARTLARI 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor. İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak. İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak. Desteğe başvurulduğundan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak. Desteğe başvurulduğu tarihten önceki son 1 ayda emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak. İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak. Aşağıdaki linke tıklayın. Açılan sayfada iş arayan kısmından giriş yapın.

https://esube.iskur.gov.tr/

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum