ALMAN PAPAZ, İLAHİYATTA İSLAMİYETİ ÖĞRENİYOR

ALMAN PAPAZ, İLAHİYATTA İSLAMİYET'İ ÖĞRENİYOR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi'ne öğrenci değişimi kapsamında İslamiyet'i öğrenmek için gelen Alman papaz, Müslüman profesörlerden İslamiyet'in güzel yüzünü öğrendiğini söyledi.

A+A-

Almanya Münster Üniversitesi'nde 'Hıristiyan Protestan Teolojisi' okuyan 25 yaşındaki Moritz Graeper, üniversiteler arası öğrenci değişim programı Erasmus kapsamında OMÜ İlahiyat Fakültesi'ne geldi. Son sınıf öğrencisi olan ve akademik kariyerinin dışında mezun olduktan sonra kiliselerde papaz olarak görev alacak olan Graeper, Samsun'da öğrencilerin ''Bir papazın İslam okulunda ne işi var?" konuşmaları arasında eğitimine başladı. Avrupa'da kendisine öğretilenin dışında farklı bir İslamiyet'le karşılaşan
Alman Papaz, Müslüman profesörlerden İslamiyet'in güzel yüzünü öğrendi. Fakültede ilk başlarda garipsenen, sonrasında okulda olmasına alışılan Alman, Müslüman öğrencilerle birlikte derslere girdi ve eğitimini tamamladı.
Eğitim faaliyetleri kapsamında Moritz Graeper, toplantı salonunda Müslüman öğrencilerle bir araya gelerek kendi dini ve eğitimlerini paylaştı, ilahiyatta öğrendikleri ve sonrasındaki düşüncelerini anlattı. Öğrenci arkadaşlarına hitaben konuşma yapan Graeper, "Ben Hıristiyan'ım. Muhtemelen kendi kendinize şu soruyu soruyorsunuz, 'Müslüman değilse bu adamın burada ne işi var? Bu papaz burada ne yapıyor?' Buraya bir dönemliğine geldim. Türkiye'ye geldim, çünkü Avrupa'da İslam çalışmalarının daha da önem
kazandığı kanısındayım. Hepinizin bildiği gibi, 11 Eylül'den bu yana Batı dünyasında Müslüman halk imajı pek de parlak değil. Bu, Batı Avrupa'da giderek büyüyen İslamofobyaya yol açmaktadır. Buraya gelerek tecrübe edineceğimi düşündüm. Ki bu tecrübelerimi daha sonra Almanya'daki İslam karşıtı düşüncelerle mücadelede kullanacağım" dedi.
Almanya'da yaşayan 4 milyon Müslüman'ın toplam nüfusun yüzde 5'ini oluşturduğunu belirten Graeper, "Bunun birbirini tanımak için harika bir fırsat olduğuna inanıyorum. Ancak şu ana kadar birçok Türk ve Alman birbirinden habersiz bir hayat sürmekte. Bunun ileride değişmesine katkıda bulunabilmeyi umut ediyorum" diye konuştu.
"İnsanlar hala İncil'in birçok orijinal versiyonunu bir araya getirmeye çalışıyorlar. Bu sadece birkaç ayette sıkıntı olsa da tüm sözler son derece önemli" diyen Graeper, "Benim için burada geçirdiğim bir dönem Müslüman kardeşlerimi daha iyi tanımak açısından çok güzel bir tecrübeydi. Günlük yaşamda, sınıfta, camide ibadet esnasında farklı bir dine mensup yeni insanlarla tanıştığında birçok yeni şey öğrendim. Özellikle dünyadaki dini farklılık ilahiyat öğrencileri için bir ilgilenilmesi gereken bir
meseledir" şeklinde konuştu.
Daha sonra Graeper, öğrencilerin ve hocaların sorularını cevapladı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Alman öğrenciye çeşitli hediyeler verdi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.