Alaçam'da Yerel Projeler Hibe Programı

Alaçam'da Yerel Projeler Hibe Programı

“Yerel Projeler Hibe Programı” kapsamında Türkiye’ye 4 milyon 200 bin dolar destek sağladık.

A+A-

Samsun’un Alaçam ilçesinde “Alaçamlı kadınlar için Mesleki Eğitim Merkezi Projesi” kapsamında yapılan eğitim merkezinin açılışı Japonya Büyük Elçiliği İkinci kâtibi Toshifumi Endo’nun katılımı ile açıldı.

Kırsal bölgelerden kent merkezine göç etmiş kadınların eğitimi ve istihdamına katkı sunulmasının hedeflendiği projede, göç ile kent merkezine yerleşen ve sosyo-ekonomik durumu diğer ilçelere göre daha düşük olan ilçelerde bu projenin hayata geçirileceği hedetleniyor.

Programda konuşan Japonya Büyükelçiliği ikinci katibi Toshifumi Endo’nun açılışını yaptığı programda, Bu proje “yerel projelere hibe programı kapsamında gerçekleştirilmiştir. Yerel projelere hibe programı, yerel düzeyde faaliyet gösteren bir çok organizasyonunda desteğiyle, bölgesel ihtiyaçlara yönelik hızlı, elverişli ve özenli bir şekilde destek destek sağlayabilmek adına, Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (ODA) kapsamında oluşturulmuştur.
Türkiye’de 2000 yılından bu yana temel sağlık, kadın, eğitim gibi alanlara yönelik toplamda 46 projeye 4 milyon 200 bin dolar destek sağlanmıştır diyen Endo sözlerine şöyle devam etti, “Alaçam Belediyesi’nden hükümetimize, kadınların gelir elde etmeleri ve gelir düzeylerini yükseltmeyi hedefleyen bir mesleki eğitim merkezi kurulumu vasıtasıyla kadınların deri ürünleri, el yapımı ürünleri üretip pazarda satışını yaparak kurumsal olarak istihdam edilmesi amacıyla  mevcut proje teklifi yapılmıştır.Hükümetimiz debu amacı tasvip edip merkez inşası ve ekipmanlar tedariki için gerekli olan desteği sağlamış bulunmaktadır” dedi.

Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman ise, Japonya ile ilişkilerinin yıllar boyunca hep iyi olduğunu ve japonyayı kardeş gibi gördüklerini söyledi. Hibe destek projesi içinde teşekkür etti.

Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar ise, Kendilerine Alaçamlı kadınlar adına teşekkür ettiğini Japonya ve Türkiye dostluğunun ömür boyunca süreceğini söyledi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini Japonya Büyükelçiliği ikinci Katip Toshifımi endo, Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman ve Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar’la birlikte kesti. Kurdele kesilmesinden sonra misafirler mesleki eğitim merkezini gezdi.

alacamli-kadinlar-icin-mesleki-egitim-merkezi-projesi-5.jpgbafra55net

alacamli-kadinlar-icin-mesleki-egitim-merkezi-projesi-4.jpgbafra55net

alacamli-kadinlar-icin-mesleki-egitim-merkezi-projesi-2.jpgbafra55net

alacamli-kadinlar-icin-mesleki-egitim-merkezi-projesi-1.jpgbafra55net

alacamli-kadinlar-icin-mesleki-egitim-merkezi-projesi-6.jpgbafra55net

alacamli-kadinlar-icin-mesleki-egitim-merkezi-projesi-4-001.jpgBAFRA55NET

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.