AİLE İÇİ ŞİDDET SEMİNERİ

AİLE İÇİ ŞİDDET" SEMİNERİ

ÇARŞAMBA CUMHURİYET BAŞSAVCISI MEHMET EMİN KURT:- “SON DÖNEMDE TÜRKİYE'DE ÇOK FAZLA YAYGINLAŞAN 'AİLE İÇİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET', ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN VE AŞILMASI GEREKEN BİR SORUNDUR”

A+A-

Samsun Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'nce “Aile içi Şiddet” konulu seminer düzenledi.
Çarşamba Adliyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen “Aile İçi Şiddet” başlıklı seminer çok sayıda davetli tarafından izlendi. Saygı duruşu sonrasında okunan İstiklal Marşı ile başlayan seminerin açılış konuşmasını Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Kurt tarafından yapıldı.
Mehmet Emin Kurt yaptığı konuşmada, “Aile İçi Şiddet” konulu bir seminer çalışmasını neden tercih ettiklerini şu cümlelerle dile getirdi: “Son dönemde Türkiye'de çok fazla yaygınlaşan 'aile içi ve kadına yönelik şiddet', üzerinde durulması gereken ve aşılması gereken bir sorundur. Biz Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bu konuda gerekli özeni gösteriyoruz. Yasa maddeleri aile içi şiddeti azaltmak yönünde düzenleniyor ama tabii hala kimi eksikleri var. Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yaptığımız bir toplantıda yasada; şiddet uygulayan tarafın tutuklaması gibi bir ibare olmamasına rağmen biz bu konuda tutuklama işlemini başlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda sıfır tolerans şeklinde hareket ediyoruz. En temel ihtiyaç unsurlarından biri olarak gördüğümüz eğitim ve toplumun bilgilendirilmesi amacıyla da bu semineri organize ettik” dedi.
Kurt, “Kadın bizim töremizde, geleneğimiz ve inancımızda da baş tacımızdır. Bu günün genç kızları geleceğimizin baş tacı analarımız olacaktır. Bu nedenle ilçemizde kadına şiddet ve taciz konularında sık sık aile içi şiddet sorunları yaşanıyor. Kadınlarımıza şiddet yerine sevgi ile davranmak ve onlarla sahip çıkmak gerekir. Bu nedenle herkesi bu konularda eğitmemiz ve bilgilendirmemiz gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.
Mehmet Emin Kurt'un konuşmasının ardından semineri sunmak için Psikolog Dr. Murat Kaplan kürsüye çıktı. Kaplan, dinleyicilerle sohbet şeklinde, onlarında katılımlarını ve katkılarını sunarak seminerin daha verimli geçeceğini vurgulamasıyla başladığı sunumunu slayt gösterisi eşliğinde yaptı. Aile İçi Şiddet konusunda her unsura değinmeye çalışan Kaplan, geniş içerikli bir sunumla seminerini sürdürdü.
Kaplan yaptığı sunumda, “Şiddetin nedenlerini belli başlıklarda sıralamışlar. Ben size şimdi bunlardan bir kaçından bahsedeceğim. Şiddetin unsurlarını şu şekilde sıralıyorlar: İlk olarak erkeğin doğası, patoloji, uyuşturucu ve alkol kullanımı, yalnız bir sorun var. Ben bu nedenlerin başlı başına bir şiddet unsuru olarak görülmesine karşıyım. Çünkü bir insan alkol adlıktan sonra, patolojik olarak ya da doğası gereği şiddet unsuru taşıyacak diye bir kaide yok. Bence bu işin temelinde yatan sorun öğrenmeyle alakalı; biz şiddeti öğrenirsek uygularız” dedi.
Sunumuna devam eden Kaplan,şunları kaydetti: “Şiddet unsurlarının birçoğu taklit yöntemiyle öğrenilir. Yani kısacası biz şiddet gördüysek ya da bir caydırıcı bir araç olarak şiddeti öğrendiysek, onu kullanırız. Kısaca aile içinde şiddet öğrenen çocuğun ilerde onu kullanma olasılığı da yüksek olur. Bundan kaynaklı özellikle çocukluk çağından itibaren biz bireyleri şiddetten uzak tutarsak belli açılardan da bu sorunu halletmiş oluruz.”
Seminere; Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Kurt, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Şeker, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kadri Özaslan, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Rıza Gündoğdu, Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, muhtarlar, kamu kurum ve kuruluş çalışanları katıldı.
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.