Ahşap Ustasının Ağaç Atı Festivale Damgasını Vurdu

Ahşap Ustasının Ağaç Atı Festivale Damgasını Vurdu

Çocuk yaşlardan beri ahşap ürünlerle uğraşan ahşap ustası Yüksel Korkmaz'ın ağaç kökleri ve parçalarını kullanarak yaptığı gerçek boyutlardaki ‘ağaç at’ görenlerin dikkatini çekiyor.

A+A-

Çocuk yaşlardan beri ahşap ürünlerle uğraşan ahşap ustası Yüksel Korkmaz'ın ağaç kökleri ve parçalarını kullanarak yaptığı gerçek boyutlardaki ‘ağaç at’ görenlerin dikkatini çekiyor.

Kültür Yolu Festivali kapsamında Samsun'da faaliyet gösteren birçok usta, maharetlerini Tütün İskelesi Kurtuluş Yolu üzerinde kurulan sanat sokağında sergiliyor. Festivalin ilk gününden beri oldukça yoğun ilgi gören ahşap ustası Yüksel Korkmaz (61), ağaç köklerinden yaptığı eserlerle dikkat çekiyor. Özellikle gerçek boyutlarda atın anatomisini dikkate alarak yaptığı ağaç at, vatandaşların ilgisini çekerken, hammaddesi ağaç olan birçok sanat eseri de beğeni topluyor.

“Ağaç at, gerçek atın anatomisine uygun ve aynı boyutlarda bir eser”

En dikkat çekici sanat eseri olan ağaç at hakkında bilgiler veren Yüksel Korkmaz, “Ben keresteci, ahşap ustasıyım. Atölyemin bir kenarında hobi olarak da ağaç gövdelerinden sanat eserleri yapıyorum. Bu uğraş biraz daha hobilikten çıktı, artık iş oldu bize. Halkın, vatandaşın da çok güzel bir ilgisi var. Bu da bizi memnun ediyor. Dolayısıyla bu işin üzerine biraz daha gitmek istiyorum. Türkiye genelinde ve yurt dışında hedeflerim var. Nasipse elimizden geldiği kadar bir mücadele vereceğiz. Ahşap sevgisi bende çocuk yaştan beri var. Zaten içindeyiz, hem meslek olarak hem iş olarak da içindeyiz. Çok eskiye dayanan bir merak ve heves bu. At heykelleri benim daha fazla ilgimi çekiyor. Onun için genelde at ve at ürünleri, kovboy şapkaları gibi eserler yapıyorum. Sergilediğim bu at heykeli ardıç ağacından, atın anatomisine göre bir çalışma. At ölçeklerinde bir çalışma, birkaç aylık süreç gerektiren, uğraş gerektiren bir çalışma. Sergilediğim eserler arasında diğer hayvan figürleri ve araç gereçler de yer alıyor. Kovboy şapkalarına özen gösteriyorum, ahşap gözlükler yapıyorum. Biraz ata uyan takımlar ve aksesuarlar daha çok yapmak istiyorum,” dedi.

İnsanların eserlerine oldukça fazla ilgi gösterdiğini ifade eden Korkmaz, “Ağaca şekil vermek farklı bir çalışma gerektiriyor. Yapacağım sanat eserlerinde benzeteceğim hayvanların malzemelerini doğadan topluyorum. Ağaçlara çok müdahale etmek istemiyorum. Örneğin doğada atın kuyruğuna ya da ayağına benzer bir parça bulursam alıyorum. Samsunluyum. Festival başladığından beri de Kurtuluş Yolu Sergi Alanındayım. Hakikaten insanların yaptığım eserlere ciddi anlamda ilgisi var,” diye konuştu.

Festival kapsamında birçok usta, kendi yeteneklerini şehrin dört bir yanında sergileme fırsatı buluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.