Adnan Hazır yazısı sarı öküz

Adnan Hazır yazısı sarı öküz

“En zor Şey, karanlık bir odada bir kara kediyi bulmaktır. Özellikle odada kedi yoksa” ( Konfüçyüs)

A+A-

 

Genelde ağaçlara fazla takılır, ormana bakmayız. Küçük resimlere bakar, büyük resmi görmeyiz. Goethe şöyle der: “ Çözümün parçası olmayan, sorunun bir parçası olur.” Bütün bu sözleri aşağıda yer alan sarı Öküzün hikayesi için yazdım. Hayat zeki, yetenekli, bilgili, dayanıklı ve cesur olmayı gerektiriyor. Karar vericilerde bu özellikler daha da gelişmiş ve güçlü olmalıdır.  Aksi takdirde sarı öküzü feda eder felaketinizi hazırlarsınız. Sonunda Buda’nın dediği gibi “ Başarının ana babası çoktur, başarısızlık ise yetimdir” durumuna düşersiniz. Etrafınızda kimse kalmaz.

Eski zamanların birinde bir otlakta bir öküz sürüsü yaşarmış. Fakat çıvardaki aslanlar bu sürüyü rahat bırakmazmış. Aslanlar hemen her gün sürüye saldırırmış. Tabii öküzlerde öyle yabana atılacak hayvanlar değildir. Bir araya toplandıklarında aslanların saldırılarını püskürtürlermiş. Bu saldırılarda bazı yaralar, pençe izleri ve sıyrıklar almalarına rağmen aslanlar elleri boş dönerlermiş. Bu durum günler ve haftalar sürmüş.

 Aslanlar bu arada ufak tefek hayvanlarla beslenmeye çalışsalar da onlarla doymaları mümkün değildir. Gün geçtikçe zayıflarlar, güç ve kuvvetten düşerler. Sonunda istişare yapmak için bütün aslanlar toplanırlar. Bir aslan ” Artık buraları terk etme zamanı geldi. Burada perişan olduk güçten kuvvetten kesildik” demiş. Diğer aslanlarda hemen evet evet diyerek tasdik etmişler. Nereye gideceğiz diye düşünmeye başlamışlarken,  topal bir aslan hiç bir yere gitmiyoruz Ben bu işi hallederim demiş. Diğer aslanlar bu işe pek inanmamışlar. O da 2 aslanı daha yanına alarak elinde beyaz bayrak doğruca öküzlerin olduğu yere gitmiş.  Öküz sürüsünün başı boz öküz yanına 6-7 öküz alarak aslanların yanına varır ve ne istediklerini sorar. Topal aslan söze başlar: Bizler barış severiz, sizlerle uğraşmak istemiyoruz. Sizlerle alıp veremediğimiz hiçbir şey yok. Sulh içinde yaşamak bu saldırılara son vermek istiyoruz. Ama bizim bir derdimiz var. Bizi sadece içinizde ki sarı öküz rahatsız ediyor. Hepiniz aynı ama o sarı renkte biz onu görünce saldırıyoruz. Bize sarı öküzü verin sulh olsun. Saldırılar bitsin demiş. Boz öküz sürüme döneyim onlarla konuşayım. Döner kararı bildiririz demiş. Boz öküz sürüyü toplar durumu anlatır. Hepsi birden sarı öküzü verelim. Hepimiz kurtuluruz, sulh gelir, saldırılar durur demişler. Buna bir tek yaşlı ve benekli öküz olmaz vermeyelim diye itiraz etmişse de onu dinlememişler. Sarı öküzü aslanlara vermişler. Aslanlar hep birden sarı öküzü saldırmışlar, zavallı sarı öküz bir kaçını üzerinden atıp karşı koysa da hepsiyle baş edememiş, bir süre sonra yorgun düşmüş. Durumu gören diğer öküzler duruma üzülseler de sürünün selameti için sarı öküzün ölmesi gerekiyordu diye düşünmüşler. Sonuçta aslanlar sarı öküzü parçalamışlar.

Aradan bir zaman geçer hakikaten aslanların saldırıları durur. Hiçbir saldırı olmaz. Öküzler huzur geldi diye sevinirler. Ama bu aslan milleti açlığa ne kadar sabreder, hele de öküzün tadını aldıktan sonra. Yine ellerinde bir beyaz bayrak öküzlerin sürüsüne gelirler. Boz öküz 4-5 öküzü de yanına alır ve aslanlara sorar ne istiyorsunuz. Topal aslan şöyle der” Bakın ne güzel sulh oldu. Artık size saldırmıyoruz. Güzelce geçiniyoruz. Ama ileride şu kuyruğu herkesten uzun olan öküz var ya, o bizim tüm dikkatimiz çekiyor, o aranızda oldukça sulh olmaz, kendimize hakim olamayız. Bize o uzun kuyruklu öküzü verin barış devam etsin.” Boz öküz ise “sürüdeki diğer öküzlerle görüşüp kararı bildireceğim der. “ Boz öküz sürüyü toplar durumu anlatır. Hepsi verelim uzun kuyruğu sulh devam etsin derler. Bir tek yine yaşlı ve benekli öküz duruma itiraz eder ama onu dinlemezler. Uzun kuyruklu öküzde aslanlara verilir.

 Bu arada aslanlarda eski güçlerine kavuşmaya başlamış olurlar. Bu böyle sürer gider. Her seferinde aslanlar gelir ve şu kısa kuyrukluyu verin barış sürsün, saldırmayız derler, başka bir seferinde başka bir öküzü isterler. Öküzlerin sayısı azaldıkça, aslanlar güçlenmeye ve kuvvetlenmeye başlarlar ve küstahlaşırlar. Verin şu öküzü yoksa saldırırız derler. Her seferinde bir öküz kurban edilir.

Zavallı öküzlerin artık dayanacak ve hayır diyecek güçleri kalmamıştır. Sayıları azaldıkça azalmıştır. Boz öküz, yaşlı ve benekli öküz ve üç, beş öküz kalmışlardır. İçlerinden bir öküz boz öküze sormuş: “Biz ne kadar güçlüydük ne oldu bize de aslanlara karşı bu savaşı kaybettik?” Gözleri yaşlı ve  sesi pişmanlıktan titrek bir halde boz öküz şöyle cevap vermiş” Biz bu savaşı SARI ÖKÜZÜ verdiğimiz gün kaybettik.”

Öküz sürüsü ağaca baktı, ormanı görmedi, Karanlık bir odada olmayan kediyi arama da olduğu gibi Olmayacak barış için barışı aradılar, küçük resme bakıp büyük resmi göremediler. Çözümü sarı öküzü vermekte görünce, sorunun da parçası oldular ve kendi sonlarını hazırladılar.

İster insan olsun, isterse öküz olsun ama siz siz olun “ SARI ÖKÜZÜ VERMEYİN”

Unutmayın ki:

Hayat zeki, yetenekli, bilgili, dayanıklı ve cesur olmayı, Birlik ve beraberliği korumayı gerektiriyor. Karar vericilerde ise bu özellikler daha da gelişmiş ve güçlü olmalıdır. 

adnan-hazir1.jpg

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum