Zeynep Ceylan

Zeynep Ceylan

8 TEHLİKELİ DİYET EFSANESİ

A+A-

Konu beslenme ve diyet olunca bilimsellikten uzak, kanıtı olmayan, kulaktan dolma ne çok bilgi var hayatımızda farkında mısınız? Kilo verme uğruna kapıldığınız bu yanlışlar maalesef hayatınızda kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Bu yanlışlar ve bilinmeyenler listesi çok uzun,  gelin birlikte bir göz atalım.

1 NUMARA “DETOKS SULARI”
Bu bir mit! Arındırma, temizleme anlamına gelen detoks, sadece böbrekler, karaciğer, akciğer,cilt  tarafından yapılıyor. Yani renkli içeceklerle değil! Girişimcilerin veya sahte doktorların toksin attırdığını iddia ettikleri bu ürünler tamamen kandırmaca.
2 NUMARA  “KALORİ SAYMAK”
Kalori saymak değil, temiz içerikle beslenmek önemli.  Bir paket büsküvi ile 2 tabak kuru fasulye kalorileri aynı diye aynı kefeye koyarak hesaplama yapamayız. Kilo konusuna gelirsek kaloriyi aynı tutup paketli ürün tüketimi ile devam ettikçe kilo artışı yine olabilir. Bir an önce kalori hesaplarının kalkmasını temenni ediyorum.
3 NUMARA “ EKMEĞİ KES, ZAYIFLARSIN” 
Tam tahıllı ekmekler bizler için kıymetli B grubu vitaminlerini içeriyor. Ekmek tüketim alışkanlığı olan birinin uzun vadede bu diyeti sürdürmesi olanaksız. Sizin için gerekli miktarları öğrenmeniz gerekiyor.
4 NUMARA “SPORA  BAŞLARSAM ZAYIFLARIM”
Egzersiz hayatımızın çok önemli bir parçası. Diyetle birlikte kilo veriminde etkili ancak tek başına yetersiz. Sadece zayıflamak için değil yaşam kalitenizi artırmak için egzersizi hayatınızdan çıkarmayın.
5 NUMARA “AÇ GEZİYORUM”
Yediklerinizi aşırı azaltmak, öğünleri atlamak metabolizma yavaşlaması olarak bize geri döner. Ana öğünleri dengeli bir şekilde tüketelim, ara öğünler sizin tercihiniz.
6 NUMARA “YAĞLANMAMAK İÇİN YAĞ TÜKETMEMEK”
Vücut kendisi için gereğinden fazla bir besin varsa bunu yağa çevirerek depolar yani karbonhidratın da prateinin de, yağın da fazlası depolanabilir. Aynı zamanda iyi yağ kaynaklarına vücudumuzun ihtiyacı var.
7 NUMARA “AKŞAM 7’DEN SONRA BİŞEY YEMEMEK”
Gün içindeki öğün düzeniniz, uyku saatleriniz, çalışma saatleriniz sizin yemek düzeninizi belirleyecek faktörlerden. 7’den sonra yememek bir kural veya şart değildir.
8 NUMARA “DİYETTE LIGHT ÜRÜN KULLANLMALI”
Bu en büyük yanlışlardan olabilir. Bir besin ne kadar işlenmiş olursa bizim için o kadar tehlikeli hale gelir, yağı veya şekeri çırarılan besinler tat olarak yeterli olması için farklı maddeler ilave edilerek satışa sunurlur. Aman dikkat!! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar