50 MİLYON EUROLUK YATIRIM

50 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Samsun’da 18 yıldır atıl durumda bulunan Samsun Sigara Fabrikası, Türkiye’nin iki önemli AVM yatırımcısı olan Torunlar GYO ve Turkmall ortaklığı tarafından Bulvar Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile hayat bulacak.

A+A-

Samsun’da Torunlar GYO ve Turkmall ortaklığında tadilatı yapılan tarihi Samsun Tütün Fabrikası, Bulvar Alışveriş ve Yaşam Merkezi olarak bu ay içinde Samsunlulara hizmet vermeye başlayacak. 1887 yılında kurulan, uzun süre ülke ekonomisine fabrika olarak hizmet veren ve 1994 yılından bu yana da kent merkezinde atıl durumda bulunan tarihi bina, kentsel yenileme projesi kapsamında ülke ekonomisine yeniden kazandırılıyor. Kentin en önemli alışveriş mekanları olan Mecidiye ve Gazi Caddelerinin tam ortasında yer alan Bulvar Samsun, 17 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. 16 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin 11 bin 600 metrekaresi mağazalara, 2 bin 400 metrekaresi restoran ve kafelere, 2 bin metrekaresi ise ofis alanlarına ayrıldı. 20 bin metrekare kapalı otopark alanı yer alan Bulvar Samsun'da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.
Bin 400 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Samsun'da Anadolu mimarisinin tipik özelliklerinden olan iç avlular ile çok geniş bir meydan bulunuyor. Kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirileceği meydanın ortasında ise yıllarca bu fabrikada çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan emekçilere şükran duygularını ifade etmek için bir heykel yer alıyor. Tütün yaprağını sembolize eden, emekçi bir kadın ve erkeğin omuz omuza olduğu eser, heykel sanatçısı Hakan Karakaya'nın imzasını taşıyor.
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ile Turkmall Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu Samsun'da bir basın toplantısı düzenleyerek Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili bilgi verdi. Büyük Samsun Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında Bulvar Samsun’un gelecekte Samsun’un simgelerinden birisi olacağını söyleyen Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Bulvar Samsun’un açılışına artık günler sayıyoruz. Her iki grubunda sorumluluk aldığı ve bizi heyecanlandıran bir proje. Bu proje kentsel yenileme anlamında önemli bir yer ifade ediyor. Fonksiyonları ile binanın gelişimini kentin talep ve ihtiyaçlarını dikkate alarak bu değişimi gerçekleştirmede çok başarılı bir proje ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Şehrin meydanında, bu şehrin üretimine önemli katkıları olmuş olan bu yapıya biz bugünün talep ve ihtiyaçlarını yeni bir misyon olarak yüklemiş olduk. Şehre günün modasını, teknolojisini, yeniliklerini getiren, şehre bir anlamda önemli bir meydan ve otopark kazandırdık. Bu tarihi yapıyı alış veriş alanı haline getirerek şehrin ticaretine, turizmine ve istihdamına da yeni bir boyut kazandırmış olduk. Metruk vaziyette, salaş, kaderine terk edilmiş bir binalar gurubunu güzel bir şekilde modernize ederek, Avrupai, kendisinden söz ettirecek, beklide Samsun’un gelecekteki simgelerinden birisi olacak bir proje haline getirdik” dedi.
Bulvar Samsun’un çok özel bir proje olduğunu söyleyen Turkmall Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Eyüboğlu, “Bu projenin özelliği ile ilgili birçok araştırma yaptık. Samsun’da birçok aile ile konuştuk, eski fotoğraflara baktık ve bu projeyi mümkün olduğunca aslına uygun tekrar Samsun’a kazandırabilmek için oldukça uğraştık. Özel inşaat teknikleri uyguladık. Tamamen orijinal yapısını koruyarak bugün kullanılabilir ve sürdürülebilir hale getirmek için çok kafa yorduk. Bugün geldiğimiz noktada gurla önünde durabileceğimiz bir proje ortaya çıktı. Manevi tatmin maddi tatminden daha fazla. Samsun’a büyük bir katkımız olduğunu düşünüyoruz. Bu projenin içinde Samsun’un tam kalbinde 20 bin metrekarelik bir otopark yaptık. Gazi Caddesi’nin uzantısı olarak bizim projemizin içinden geçen yeni bir yaya aksı oluştu, aslında ticaret de biraz dengelenmiş oldu. Yatırım değeri olarak 60 milyon euroya yaklaşan bir değer mevcut. 30 sene sonra bu binaları aynen geri teslim edeceğiz” diye konuştu.
Yaklaşık bin kişilik bir istihdam oluşturacak olan Bulvar Samsun, 1994 yılında kapatılan Samsun Tekel Tütün Fabrikası'nın 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak ilan edilmesinden sonra 2009 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı ihale ile Torunlar -Turkmall Ortak Girişim Grubu tarafından 30 yıllığına kiralanmıştı. Torunlar -Turkmall Ortak Girişim Grubu'nun 2010 yılının üçüncü çeyreğinde başladığı restorasyon çalışmaları 25 ay gibi son derece kısa bir sürede tamamlandı. Mülkiyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde bulunan binaların kullanımından elde edilen ciro ve otopark gelirlerinden belediyeye de pay verilecek. 30 yıl sonra ise Bulvar Samsun'un mülkiyetinin tamamı Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.

20120612aw000397_01.jpg20120612aw000397_02.jpg20120612aw000397_03.jpg20120612aw000397_04.jpg20120612aw000397_05.jpg20120612aw000397_06.jpg20120612aw000397_07.jpg20120612aw000397_08.jpg

dscf3660.jpgdscf3662.jpgdscf3686.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.