35 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

35 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Sanatçı İbrahim Tatlıses’e yönelik silahlı saldırıyla ilgili davada, sanık Abdullah Uçmak 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

 

 

Sanatçı İbrahim Tatlıses’in 14 Mart 2011 tarihinde Maslak’ta uğradığı silahlı saldırıya ilişkin davada mahkeme saldırının azmettiricisi olduğu iddia edilen Abdullah Uçmak’ı 36 buçuk yıl, tetikçisi Ersin Altun’u ise 30 yıl hapisle cezalandırdı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Abdullah Uçmak’ında aralarında bulunduğu 7 tutuklu sanık ve davanın 2 tutuksuz sanığı hazır bulundu. Duruşmada son sözü sorulan Abdullah Uçmak saldırının kendisi üzerine yıkılmaya çalışıldığını iddia ederek beraatını talep etti.

Bazı avukatların davanın çözüldüğü şeklinde beyanlarda bulunduğunu hatırlatan Uçmak “Bu dava nasıl çözüldü. Bir türlü buna açıklık getirilmedi. Herhalde bu olayı benim üzerime yıkarak çözdüler. Bu davanın başından beri komplo olduğunu söylüyorum. Birileri bu suçu işleyerek benim üzerime yıktı. İşlemediğim bir suçtan dolayı cezaevindeyim. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

Duruşmada son sözü sorulan Nihat Şimşek ise Tatlıses’e silahlı saldırı davasın değil, PKK terör örgütüne üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmaktan yargıladığını ifade etti.

“Kendimi her duruşmada savunmak zorunda kaldım” diyen Şimşek “Bu olay Kürt siyasal hareketine yıkılmak istenen bir komplodur. Yargılama sürecinde ortaya çıktı ki bu saldırı amatörce planlamış bir komplodur. Dosyadaki tüm deliller çökmüştür. Hukuken bizlerin bu olayla bir ilgili olmadığı anlaşılmıştır. Ben sadece örgütten ceza alsam bile, İbrahim Tatlıses’e saldırı suçundan ceza aldığım anlamına gelecektir. Bu suç benim üzerime yapışacaktır. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

Son sözleri soruşan diğer sanıklar ise tahliyelerini ve haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.
Sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından kararını açıklayan Mahkeme sanık Uçmak’ın “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak suçunu işlediğinin” sabit olmadığını belirterek beraatına karar verdi. Mahkeme Uçmak’ı “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 5 yıl, mağdur Ahmet Taşçı’yı tehdit etmek suçundan 2 yıl 6 ay, müşteki Buket Çakıcı’yı kasıtla nitelikli yaralama suçundan 4 yıl, müşteki İbrahim Tatlıses’i nitelikli kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse ardından indirim yaparak 18 yıl, silah kanununa muhalefet suçundan ise 7 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Uçmak toplamda 36 yıl 6 ay hapis cezası ile 40 bin TL adli para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme sanıklar Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz, Cengiz Güney ve Nazife Erdemir’in de “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlarından beraatına karar verdi. Sanıkların silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 2’şer yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, saldıra silahı çektiği belirtilen sanık Ersin Altun’u, müşteki Buket Çakıcı’yı kasıtla nitelikli yaralama suçundan 4 yıl, müşteki İbrahim Tatlıses’i nitelikli kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse ardından indirim yaparak 18 yıl, silah kanununa muhalefet suçundan ise 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Altun, toplamda 30 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Saldırganların bulunduğu aracı kullandığı belirtilen Yunus Ayık da mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Ayık, müşteki Buket Çakıcı’yı kasıtla nitelikli yaralama suçundan 3 yıl 4 ay, müşteki İbrahim Tatlıses’i nitelikli kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse ardından indirim yaparak 15 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanık Murat Alagöz’ün de müşteki İbrahim Tatlıses’e yönelik adam öldürmeye teşebbüs suçuna yardım ettiği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra indirime giden mahkeme, cezayı 6 yıl 8 aya indirdi.

Mahkeme, tutuklu sanık avukat Ruhşen Mahmutoğlu hakkındaki azmettirme suçundan ise beraat kararı verdi. Mahkeme avukat Mahmutoğlu’nu, terör örgütüne üye olmak suçundan 7 yıl 6 ay hapis ile cezalandırdı. Diğer 7 sanık hakkında da çeşitli oranlarda hapis cezaları veren mahkeme Uçmak'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.