3 POLİS AÇIĞA ALINDI

3 POLİS AÇIĞA ALINDI

İçişleri Bakanı Muammer Güler, İzmir’de 2, İstanbul’da 1 polisin açığa alındığını belirtti.

A+A-

Spor’da Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Çalıştayı’nda ayrılırken gazetecilerin soruları cevaplayan Bakan Güler, "TOMA’lardan sıkılan suya kimyasal madde konulduğuna" yönelik iddialara cevap verdi. Güler, "Güvenlik güçlerinin, polisin hangi hallerde zor kullanacağı kanunlarda yazılmış. Polis Vazife ve Selayet Kanunu’nda, Jandarma Kanunu’nda, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yazılı olan hallerde polis zor kullanma yetkisine sahip. Kullanacağı enstrümanlar; kalkanı var, jopu var, su sıkabilir ayrıca gaz sıkıştırılmış su sıkabilir ve biber gazı kullanabilir. Şart oluştuğunda da elinde silahı var, silah da kullanabilir. Bu kanunun kendisine verdiği yetkiler arasındadır. ’İlaçlı su’ diye bir şey yok. Onu kesinlikle kabul etmek mümkün değil. Öyle bir uygulama kesinlikle yok. Bazen tazyikli su sıkıyor bazen de gaz sıkıştırılmış su sıkılıyor. Çok gerektiği zaman da boyalı su sıkılıyor. Böyle bir standardımız yok" açıklamasında bulundu.

Gezi Parkı protestolarında gözaltına alınanların durumuna ilişkin açıklama yapan Güler, "Gözaltına alınanlar arasında 393 kişi var. Bunların ifadeleri alınıyor. Sorguları sürüyor, süratle tamamlanmaya çalışılıyor. Özellikle İstanbul’da, Adana’da gözaltılar var" cevabını verdi.

"REVİR AÇMANIN ÖZEL BİR STATÜSÜ VAR"

Bir gazetecinin İstanbul’daki eylemler sırasında "doktorların gözaltına alındığı" iddialarına cevap veren Güler, "Doktorluk mesleğinde olmayan insanlar var, tıp öğrencilerinin doktorluk statüsü yok. Ayrıca revir açmanın özel bir statüsü var. Bir diğer konu, muayene yapan doktor mutlaka bunu adli mercilere, resmi mercilere bildirmek durumunda. Bir de görevi başında olmama gibi bir durum var onu Sağlık Bakanımız değerlendirecektir" ifadelerini kullandı.

"3 POLİS AÇIĞA ALINDI"

"Soruştuma açılan polisler hakkında bir gelişme var mı?" yönündeki soru üzerine ise Güler, "Şu anda İzmir’de, Ankara’da, İstanbul’da, Hatay’da mülkiye müfettişlerimizle polis müfettişlerimiz konuyla ilgili bütün araştırmaları yapıyorlar. Şu anda kadar İzmir’de 2, İstanbul 1 kişi olmak üzere açığa alındı. Ama soruşturmanın sonunda hangi işlemlerin yapıldığını göreceğiz. Bizim bu konuda gayet açık olduğumuzu söyledim. Şiddet eylemlerinin sürdürülmesi konusundaki inatlaşmayı da anlamam mümkün değildir. Yani bugün iş bırakma ve grev gibi kanunsuz eylemlerle insanları sokağa dökme çabaları vardır. İzin verilmeyeceğini, yasayla belirlenmemiş alanlarda, genel yollarda, parklarda böyle bir toplantı ve gösteri yürüyüşünün yapılamayacağını ifade etmek isterim. Polisimiz görevini yapıyor" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.