3 ay karnında makasla yaşadı

3 ay karnında makasla yaşadı

Bursa’da rahim kanseri sebebiyle ameliyat masasına yatan yaşlı kadının karnında unutulduğu iddia edilen makas, 3 ay sonra çekilen röntgenle ortaya çıktı.

A+A-

Acilen ikinci ameliyata alınan kadın, bu kez de bağırsaklarının 10 santim kesilerek kısaltıldığını İddiaya göre, rahim kanseri olan Nihal Avcılar (69, Dr. V.Y.’nin özel muayenehanesine gitti. Yapılan tetkiklerin ardından V.Y. anlaşmalı olduğu özel bir hastanenin ameliyathanesinde Avcılar’ı ameliyat etti. Rahmi ile birlikte bazı kistler alınan Avcılar, başarılı geçen ameliyatın ardından taburcu edildi. Fakat sancıları artarak devam eden kadın, tekrar aynı doktorun kapısını çalmak zorunda kaldı. Karşısında birkaç gün önce ameliyat ettiği hastasını gören doktor, iddiaya göre, ultrasonunu çektiği Avcılar’a “Merak edilecek bir şeyin yok. Karnında makas unutmuşuz” diyerek espri yaptı. Herkesi gayri ihtiyari bir şekilde güldüren olayın ardından rahatsızlığı devam eden yaşlı kadının sancıları hafta sonuna rast gelen bir gün dayanılmaz hale geldi. Ameliyatı yapan doktorun muayenesinin kapalı olması üzerine başka bir özel hastaneye gitti. Burada çekilen röntgen, önce doktorları ardından yaşlı kadını ve ailesini şoke etti. Zira röntgende yaşlı kadının karnında unutulan makas bariz bir şekilde gözüküyordu. Hemen aldıkları röntgenle ilk operasyonu gerçekleştiren Dr. V.Y.’nin yanına giden Avcılar’a kimse inanamadı.

 
Tekrar çekilen röntgende acı gerçek gün yüzüne çıktı. Apar topar karnındaki makasın alınması için ikinci bir ameliyata alınan Avcılar’ın yaşadığı şok bununla da kalmadı. İkinci ameliyatta da Avcılar’ın bağırsağından 10 santimetrelik bir kısalma olduğu iddia edildi.
 
“DOKTOR BANA ‘MAKAS UNUTMUSUZ’ DİYEREK ESPRİ YAPMIŞTI”
 
Başından geçenleri anlatın Nihal Avcılar, rahim kanseri sebebiyle 22 Nisan’da doktoru V.Y.’nin muayenehanesine gittiğini belirterek, “İki gün sonra beni ameliyata aldılar. Rahmim ve kanser sebebiyle oluşan kistler alındı. Bir hafta hastanede yattıktan sonra taburcu edildim. Ama sancılarım devam ediyordu. Tekrar kontrole gittiğimde bu durumu doktora anlattım. Sağ tarafımda ara ara sancı oluyordu. Bazı sabahlar kalktığımda bu ağrılarım yüzünden yürüyemiyordum. Doktor bana ultrason çekti ve “Teyze seni tekrar ameliyat etmek zorundayız. Çünkü karnında makas unutmuşuz” diyerek espri yaptı. Hep beraber gülüştük” dedi.
 
“MAKASI ÇIKARMAK İSTERKEN BAĞIRSAĞIMI KESTİLER”
 
Yaklaşık üç ay sonra tatil için köye gittiğinde ağrılarının dayanılmaz boyutlara ulaştığını ifade eden Avcılar, “Hemen eve, bir doktor çağırdık. Doktor, bana iğne yaptı. Ağrılarım geçmeyince de başka bir hastaneye gittik. Orada bir film çektiler. Ardından makası görünce belimde kemer olup olmadığını sordular. Daha sonra iki film daha çekildi. Üçünde de karnımdaki makas görünüyordu. Oradan tekrar ameliyat olduğum hastaneye gittik. Çekilen filmleri, operasyonu gerçekleştiren doktora gösterdik. Beni hemen ücretsiz olarak ikinci bir ameliyata aldılar. O ameliyat sırasında da makası çıkartmak isterken bağırsağımı 10 santim kesmişler. Ameliyattan sonra doktor bağırsağımın makasa dolandığı için 5 santimini kestiğini söyledi. Fakat raporlarda bağırsağımın 10 santim kesildiği yazıyordu. Çok sıkıntılar çektim” diye konuştu.
 
Yaşlı kadının eşi Akif Avcılar ise çekilen röntgende makası görünce şoke olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kendimi kaybettim. Eşime durumu belli etmemeye çalışıyorduk. Filmleri alıp ameliyat olduğumuz hastaneye gittik. Operasyonu gerçekleştiren doktorun eşi röntgeni görünce o da bizimle ağlamaya başladı. İnanamadı. Diğer filmleri de gösterdik. ‘İnanmıyorsanız siz de çekin’ dedik. Onlar da çekince gerçek ortaya çıktı”.
 
Olayın ardından hastane yetkililerinin kendilerine bir geçmiş olsun dileğinde dahi bulunmadığını ifade eden Nihal Avcılar, avukatı Mine Erdem aracılığıyla hukuk savaşı başlattı. Hem ameliyatı gerçekleştiren doktor, hem de ameliyatın yapıldığı özel hastane, hakkında 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 50 bin lirası manevi, fazlaya dair hakları gizli tutulmak kaydıyla da bin lirası maddi, toplam 51 bin liralık tazminat davası açtı.
 
Tazminat davasının devam ettiğini söyleyen Avcılar’ın avukatı Mine Erdem, “Kanser hastası olan müvekkilimin karnında ameliyat sırasında bir makas unutuluyor. 3 ay bu makasla yaşayarak müthiş ağrılı ve sancılı bir süreç geçiriyor. Makasın çıkartılması için yapılan ikinci ameliyatta da müvekkilimin bağırsağından 10 santimlik bir kısalma oluyor. Zaten kanser hastası olan müvekkilimin mevcut rahatsızlıklarına bir de bu ikinci ameliyatta, makas çıkartılırken oluşan rahatsızlıkları ekleniyor. Şimdi yeni bir tedavi süreci başladı. Buz bu yüzden hem hastane hem de doktor hakkında maddi manevi tazminat davası açtık. Ayrıca hem doktor hem de hastane hakkında görevlerini ihmal ettikleri iddiasıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Ceza davamızdaki soruşturma sürüyor. Bu dosya, kusur yönünden bir inceleme yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Hukuk davamızda da tazminat miktarı için de dosya yüksek bir ihtimal bilirkişiye sevk edilecek” dedi.
 
Bu arada operasyonu gerçekleştirdiği iddia edilen Dr. V.Y. ise olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmak istemediğini ifade etti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.