24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜ

24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜ

24 Mart Dünya Tüberküloz (verem) günüyle ilgili açıklamada bulunan Medicana Samsun Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı ve Halk Sağlığı Hekimi Dr. Remzi Karşı, dünyada günde 3 bin 800 kişinin veremden öldürdüğünü söyledi.

A+A-

Dünya nüfusunun üçte birinin tüberküloz basili ile enfekte olduğunu ve enfekte olmuş kişilerin hastalanma riskinin yüksek olduğunu hatırlatan Dr.Remzi Karşı, "Sigara içmenin tüberküloza yakalanma riskini 3 kat arttırmaktadır. Şeker hastalarında da durum aynıdır. Hem tüberküloza yakalanmaları daha kolay hem de, iyileşmeleri diğer hastalara göre daha zor olmaktadır. Şeker hastalarının tüberküloz yönünden taranmalı, aynı zamanda tüberküloz hastalarında da şeker hastalığı kontrolleri yapılmalıdır. Geleceğimiz olan çocuklarda durum daha vahimdir. Bir bölge ya da ülkede tüberküloz kontrol altında değil ise en çok çocuklar ve gençler hastalıktan etkilenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre her yıl 500 bin çocuk tüberküloza yakalanmakta ve 70 bini ölmektedir. HIV/AIDS ve tüberküloz birlikteliği 2011 yılında 1.1 milyon hastada saptanmıştır. HIV hastalarının ölümlerinin dörte biri tüberküloz sorumludur" dedi.
Dünyada en çok ihmal edilen hastalık tüberküloz olduğunu ileri süren Dr. Karşı, "Çok ucuza ve çok büyük oranda tedavi edilebilen bir hastalıktan yılda hala 1.4 milyon insan ölmektedir. Günde yaklaşık 3 bin 800 insanın ölümüne sebep olmaktadır.Ülkemizde sağlıkta dönüşümde tüberkülozla mücadeleye devam edilmiş, verem savaşı dispanserlerinin varlığı sürdürülmüştür. Sağlık Bakanlığı'nın tüberküloza ait tüm verileri verem savaşı dispanserleri tarafından oluşturulmaktadır. DSÖ, Küresel Tüberküloz Raporu'na göre Türkiye’de var olan hastaların yüzde 85’i kayıt altındadır ve hastalık, en sık İstanbul olmak üzere büyük kentlerin yoksul halk kesimlerini etkilemektedir. 2006 yılında 20 bin 526 kayıtlı hastadan 2011 yılında sayı 15 bin 679 düşmüştür. Kayıtlı hasta sayısında yılda yüzde 5'lik bir azalma söz konusudur" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.