2011 yılı Mehmet Akif ERSOY yılı Paneli

2011 yılı Mehmet Akif ERSOY yılı Paneli

Bafra”da “Mehmet Akif Ersoy ve Neyzen Tevfik Kolaylı” paneli düzenlendi

A+A-

 

Bafra ilçesinde, Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi işbirliğinde, Mehmet Akif Ersoy ile Neyzen Tevfik Kolaylı dostluğu konulu panel düzenlendi.       Bafra Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen “Mehmet Akif Ersoy ve Neyzen Tevfik Kolaylı” paneline, Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, Doç. Dr. Şahin Köktürk ve Prof. Dr. Şaban Sağlık konuşmacı olarak katıldı.         Panel başkanlığı yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlilerinden Doç.Dr. Şahin Köktürk, Mehmet Akif Ersoy“un dünya çapında tanınan bir şair olduğuna dikkat çekti.  


      Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, “Mehmet Akif Ersoy gibi insanları düşünün. Mehmet Akif”in mısraları bu ülkeyi her zaman duyan ve bu milleti ayağa kaldırandır. Akif”i biz her zaman hayatta paylaşalım.
 


Mehmet Akif Ersoy”la dost olmak bir şereftir. Mehmet Akif Ersoy mesneviyi çok iyi okumuştur. Akif, çocuğa eğitim verirken, çocuğa geleceğin eğitimini vermiştir. Akif, milletine de her zaman cesaret vermiştir” dedi. Mehmet Akif Ersoy”un her zaman bir ışık olduğunu ve asla ümitsizliğe kapılmadığını belirten Tokel, Akif”in milletine her zaman bir cesaret verdiğini ve Akif”in kutup yıldızı gibi yol gösteren, hakkında çok kitap yazılan şair olduğunu ifade etti.


  Akif”in, karanlık çağlarda toplumu aydınlatan, ışık saçan bir kimliğe sahip olduğunu belirten Tokel, "Akif, Yunus Emre”nin mirasıdır, kurtuluş savaşında manevi komutandı" dedi.   

     Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlilerinden Prof.Dr. Şaban Sağlık ise, Neyzen Tevfik Kolaylı”nın hayatının ney ve mey üzerine gittiğini ve makama değer vermeyen ve dopra dopra konuşan bir insan olduğunu söyledi. Sağlık,”Babasının memleketi Bafra”nın Kolay nahiyesi olduğu için soyadı kanunuyla “Kolaylı” soyadını almış.
 

Babası Rüştiye Mektebi muallimi Hasan Fehmi Bey, Annesi Emine Hanım”dır. Kendine özgü yergileri ve yaşam biçimiyle adını duyuran Neyzen Tevfik, babasının görevli bulunduğu Urla kasabasında, usta bir neyzen olan Berber Kâzım”la tanıştı ve ondan ney dersleri almaya başladı.
 


Aynı günlerde de, ilk sar”a nöbetini geçirdi.1898 yılında, babası medrese öğrenimi için Neyzen”i İstanbul”a gönderdi ve Fethiye Medresesi”ne yerleştirdi.
 

Bu arada Mehmet Akif Ersoy”la tanıştı ve Mehmet Akif, dönemin seçkin müzisyen ve edebiyatçıları ile tanışmasını sağladı. 1901 yılında, medrese giyimi olan cüppe ve şalvar yerine Akif”in verdiği setre pantolonu giymesi, akşamları medrese dışında kalması ileri-geri konuşmalara yol açınca, Fethiye Medresesi”nden ayrıldı.
 

Önce Fatih”teki Şekerci Hanı”na, sonra da Çukur çeşme”deki Ali Bey Hanı”na yerleşti. Bu arada babasını tanıyan ve daha sonra Şeyhülislam da olan Musa Kazım Efendi onu kendi derslerine kabul etti. 

Mehmet Akif Ersoy, Neyzen Tevfik Kolaylı”nın derviş kişiliğini sever. Neyzen Tevfik Kolaylı sürekli gezen ve dolaşan bir insandır. Ney onu Mevlana”ya, meyde onu Bektaşi”ye götürüyor.
 


7 Yaşındayken ney üfleyenler onun ilgisini çekmiş,Mehmet Akif”le dostluğu süren Neyzen, Mehmet Akif”e ney öğretti; Mehmet Akif de Neyzen”e Arapça, Farsça ve Fransızca öğretti. 1926 yılında Ankara”ya gelen Neyzen Tevfik Kolaylı”nın Mustafa Kemal Atatürk”e de bağlılığı vardır. Mustafa Kemal Atatürk ona her zaman ney üflettirmiştir” diye konuştu.   


   Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi müdürü İzzet Acarel, panel sonunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, Doç. Dr. Şahin Köktürk ve Prof. Dr. Şaban Sağlık”a plaket takdim etti.  

  

Haber:Emre ŞAHİNOL

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.