19 MAYIS CEVİZ ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

19 MAYIS CEVİZ ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

Türkiye Meyve Üreticileri Birliği Genel Başkanı Aleattın Gülal, "2013 yılı içersinde 19 Mayıs ilçesinde ceviz üretimini Bakanlık desteğiyle kırsal kesimlerde yaygınlaştırma çalışmaları başlayacak" dedi.

A+A-

19 Mayıs Gazete ziyaretinde konuşan Gülal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Köy işleri Bakanı Mehdi Ekerle görüşerek üreticinin dikebileceği bütün ceviz alanlarını bakanlık tarafından karşılanması için birliğimiz tarafından çalışmalar yapıldığını” söyledi.

Araziye dikilecek olan ceviz fidanlarının tamamını bakanlık tarafından karşılanması için çalışmalar yapıldığını Belirten Türkiye Meyve üreticileri Birliği Genel Başkanı Aleattin Gülal, 19 Mayıs için ceviz Mersin için Muz,  Ordu için kivi,  bunların hepsini Tarım bakanlığınca destek alınarak yapılacak burada 19 Mayıslı çiftçilerimize destek vermek bölgede ceviz üretimini yaygınlaştırmak ilçeyi ceviz üretim merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.

Gülal, Türkiye’de yağlık hammadde konusunda sıkıntı var. Zeytinimiz Türkiye’de yeterli bir kapasitede değil Türkiye zeytinin üç de birini üretiyor. 19 Mayısta önemli olan cevizi yaygınlaştırmak organik üterim yaparak bunlar olabilir.  Türkiye’deki mevcut cevizin üç katı kadar ceviz dikilmiş olsa ithalata gerekte kalmaz.   Üretici birliklerin olduğu yerde tarımda çok farklı değişiklikler oluyor” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.