1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

1 Eylül Dünya Barış Günü Bafra İlçesinde CHP Bafra İlçe Kadın Kolları tarafından bir basın toplantısı ile kutlandı.

A+A-

 

Toplantıdan sonra yapılacak olan Barış Yürüyüşü Bafra İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Yamaç,Eşi ve Oğlunun elim bir trafik kazasında hayatlarını yitirmesinden dolayı iptal edildi.

 

CHP Bafra İlçe Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Sevinç Kesim yaptığı açıklamada,’’1 Eylül 1939 tarihinde başlayan 2. Dünya savaşı 1945 yılında sona erdiğinde ardında 52 milyon ölü, 110 milyon sakat, yaralı, acı çeken gözyaşı döken insanlarla birlikte yıkılmış, yakılmış , viran olmuş köy ve şehirler bıraktı.

İnsanlık tarihinin bu acımasız Emperyalist savaşı 1945 yılında son bulmasıyla savaşın başlangıç günü olan 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak ilan edildi.

Bütün Dünya İnsanlarının barış içinde yaşaması adına bu günün anlam ve önemi büyüktür.

Bu kanlı savaş başlamadan, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ Yurtta barış , Dünyada barış’ diyerek barışın önemini tüm Dünya haykırmıştır. Bu söylemi hiç aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Barışın önemini kavrayamayan ya da çıkarları adına görmezden gelen Emperyalist güçlerin Dünyada ve bölgemizde kanla çizdikleri tablo ortadadır.

İnsanlığın Evrensel değerleri olan ‘ insan hakları, özgürlük, eşitlik, dayanışma ve hukukun üstünlüğüne dayanan haklarımıza siyasiler riayet etmelidir. Güzelim Ülkemizde ve bölgemizde yaşayan insanlar ne barut kokusunu, nede gözyaşı dökmeyi hak etmemektedirler.

Kendisini Dünyanın efendisi sayan ABD’nin her atılan kurşunda payı olduğu bilinmektedir. Bunu gizlemek için yalandan demokrasi , özgürlük getirme iddiası adına Irak, Libya ve şimdide Suriye’yi cehenneme  çevirdiği ortadadır. İnsanlığın bütün değerleri enerji çıkarları adına ayaklar altına alındı ve alınmaya devam etmektedir.

 Vahşete seyirci kalanlar ve ona destekçi olanlar da insanlık suçu işlemektedirler. Bu yaptıklarının utancıyla  tarihteki kara yerlerini alacaklardır. Savaş sebebi ve destekçisi hatta değnekçisi olanları nefretle kınıyoruz.  Milletimizde bu olup bitenlerle ilgili kınama kararını sandıklarda alacağına inanıyoruz.

Bilgi çağının hızla geliştiği ve yaygınlaştığı Dünyamızda , demokrasinin giderek önem kazandığı görülmektedir bu gelişimin ana sebebi , bütün insanlığın huzur , güven ve mutluluk içinde yaşamasını sağlamaktır. Bu gelişime önem veren toplumlar her türlü teröre ve işgale karşı birlikte hareket etmelidirler. İnsanlığın huzur içinde yaşaması buna bağlıdır. Bu yüzden 1 Eylül Dünya Barış gününe sahip çıkmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız

  Mustafa Kemal ATATÜRK ün ‘ Yurtta barış Dünyada barış ‘ ilkesinin vazgeçilmezliğinin, çok büyük önem kazandığını görmekteyiz. Şiddet ve baskıya başvuranlar  şunu  bilmeliler ; Türkiye Cumhuriyeti Devleti  üniter yapısı içinde , hiçbir zaman kişilerin ırkına, dinine, diline ve kültürüne bakarak hareket edemez Her zaman üniter yapı korunarak , laik ve demokratik haklar gereğince yerine getirilmelidir.

 Bizler bütün Dünyada ekilen nefret tohumlarına, insanlar arasında yaratılan düşmanlığa karşı, barış içinde yaşamak istiyoruz.

Yayılımcı ve teslimiyetçi politika izlemeyen , savaşa , işgale ve talana ortak olmayan , sosyal hukuk devleti niteliğine sahip olmayı sürdüren anlayışta bir yönetim istiyoruz.

İnsanlığın geleceği için Ülkemizde ve Dünya da barış ve dostluk günü olması dilekleriyle Dünya Barış Gününüzü Kutluyoruz.’’dedi.

Ayrıca CHP Bafra İlçe Başkanı Eğitimci Nihat Oktay ise Cuma Günü akşam   Trabzon Tonya’dan Bafra’ya gelirken Ünye İlçesinde elim bir trafik kazası geçiren Bafra İlçesinde ve Eğitim Camiasında sevilen bir sima olan Bafra İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Yamaç,Eşi ve Oğlunun ölümünden duyduğu büyük üzüntüyü belirterek CHP Bafra İlçe Teşkilatı adına Ölenlere Allah’tan Rahmet, Eğitim Camiasına ve Sevenlerine Başsağlığı Dileklerini İletti.

 

                                                                          

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.