casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 234,485
  • Dolar 6,0735
  • Euro 7,1510
  • Samsun : 23 °C

YETER ARTIK

OSMAN KARA

İsyan ediyorum; bu duymazdan gelmeye, görmezden gelmeye ve bilmezden yatmaya. İsyan ediyorum, dünyanın dört bir yanındaki en ufak bir zulme din adına, ahlak adına, insanlık adına ayağa kalktığını söyleyip ortalığı kana bulayanların hemen yanı başımızdaki vahşete gözlerini kapayıp, kulaklarını tıkamasına ve ağızlarını kapatıp dillerini yutmalarına isyan ediyorum.
Köyler, kentler kuşatılıyor, insanlar kurşunlanıyor, insanlar öldürülüyor, kadınlar, çocuklar sürülüyor, kan akıyor hem de oluk oluk kan akıyor; kısacası bir halk öz yurdunda yok ediliyor. 
Karatepe’den bahsediyorum Karatepe’den. Karatepe neresi mi? Karatepe’nin adı kadar halkı da bizden; dilimiz, dinimiz bir, imanımız, lisanımız bir, türkümüz bir, halayımız bir. Daha düne kadar tarihimiz de, talihimiz de, vatanımız da, devletimiz de birdi. Ama heyhat, heyhat ki artık onlar devletsiz, artık onlar kimsesiz ve artık onlar çaresiz. Onlar türkülerini severek söylediğimiz ama feryatlarını ya gerçekten duymadığımız ya da bilerek duymazdan geldiğimiz Kerkük Türkleri, Tuzhurmatı, Telafer, Karatepe, kısacası Kuzey Irak Türkmenleri; kardeşlerimiz.
IŞİD Kobani denilen Ayn El Arap’a girmeden önce Telafer’e, Tuzhurmatı’na saldırdı, günlerce bombaladı, yaktı, yıktı, yağmaladı, vurdu, kırdı, öldürdü. Beş yüz bin Türkmen yerinden yurdundan oldu. Dört yüz bini Barzani, yüz bin kadarı da Arap bölgelerine kaçtı. Türkiye’ye gelmek istediler, gelemediler. Herkese, hatta PKK ve IŞİD eşkıyasına açık olan sınır kapılarımız onlara kapandı. Herkese ulaşan yardımlarımız onlara ulaştırılmadı. Yüz binlerce Suriyeli ve Iraklıya kamp kurmayı başaran “dünya gücü” Türk Devleti Türkmenler için yirmi binlik bir kamp kurmayı maalesef başaramadı! 
IŞİD önceki gün Kuzey Irak’taki Türkmen kasabası Karatepe’ye ve köylerine saldırdı. Dün yaygın basını taradım, birisi hariç hiçbir gazetenin birinci sayfasında -dünya Türklüğünün temsilcisi ve savunucusu olduğunu söyleyen MHP yanlısı gazeteler de dahil olmak üzere- Karatepe saldırısı ve Türkmenlerin dramıyla ilgili haber göremedim. Sadece Postan Gazetesi haberi küçükte olsa birinci sayfasından vermişti.
On dokuzuncu asır Balkan Türklüğünün, yirminci asır da Orta Asya Türklüğünün kıyım asırlarıdır. Ne yazık ki, Türk kıyımı yirmi birinci asırda Ortadoğu’da, Irak’ta ve Suriye’de sürüyor. Ve dünya dün olduğu gibi bugün de bu katliama ya ilgisiz kalmayı tercih ediyor ya da el altından her türlü desteği veriyor.
Dünyanın ilgisizliği beni şaşırtmıyor. Beni Türk Devleti’nin ve Türk Milleti’nin ilgisizliği kahrediyor. Yeter artık bu ihmal, yeter artık bu ilgisizlik. Onların tek günahı Türk olmaksa eğer, biline ki Türkler de insandır, hem de insan gibi insandır. 
Merhum Mehmet Akif Ersoy Safahat’ta “His yok, hareket yok, acı yok… Leş mi kesildin? Hayret veriyorsun bana… Sen böyle değildin.” derken sadece o günleri değil o günler kadar bugünleri de anlatmış; yazık.

Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim