casino maxi
  • BIST 99.435
  • Altın 238,568
  • Dolar 6,1673
  • Euro 7,2674
  • Samsun : 21 °C

YANAR İÇİM GÖYNÜR ÖZÜM

OSMAN KARA

Siz, Kuva-yı Milliye’nin kutsal Meclis’inde parti kavgası veren Sayın Vekiller, siz dün birbirinizin başını yararken, suratını yumruklarken, karnına tekme sallarken İzmir Ege Üniversitesi’nde ömrünün baharında aslan gibi bir genç hayatını kaybetti… 
HABERİNİZ VAR MI?

Bu ne bir sağ-sol ne bir siyasi parti ne bir Türk-Kürt ne de bir Türkçü-Kürtçü çatışmasıdır. Bu bebek katili PKK’nın artık paralel yapılanmasını tamamladığı ve hatta ve maalesef artık kimi iktidar mensuplarının, kimi hükümet üyelerinin de itiraf ettiği gibi Türk Devleti’ne rağmen alan hakimiyetini eline geçirdiği Güneydoğu’dan çıkıp Batı’da da egemenlik alanları oluşturma hamlesinin bir provasıdır.

Bu devlet ve bu millet ya bugün gerekli tedbirleri alacak ya da yarın çok geç olacaktır.

Üzülerek, yüreğim kan ağlayarak söylüyorum: BÖLÜNÜYORUZ.

Dün sevgiyle birleşen bizler bugün nefretle bölündük… Beyin olarak bölündük… Yürek olarak bölündük…

Şimdi de birileri vatanı bölmenin kavgasında. Dış saldırıların bölemediği vatanımız iç ihanetlerle bölünecek…

Şu “Bizim Rumeli”, şu bizim Balkanlar gitti gider… 12 Adalar gitti gider… Kerkük, Musul gitti gider…

Bu gidişle Kıbrıs da -Allah korusun- akıllar başa devşirilmez, birbirinin kafasını kırmak için havaya kalkmış kollar kardeşçe kucaklaşmak için karşısındakine sarılmazsa, aptal kavgalar akıllı dostluklara dönüşmez, basit siyasi hesaplar büyük milli idealler uğruna bir kenara bırakılmazsa, korkarım ki elde kalan son vatan topraklarının bir kısmı da gitti gider.

Cuma günü İzmir’de, bir genç öldürüldü “gök ekini biçmiş gibi”; Türkmen Kocası Yunus Emre’min tabiriyle “Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm/ Yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi.” Yeniden hatırlamak zamanıdır şimdi Koca Yunus’un o dizelerini.

Hatırlamak ve doyasıya ağlamak ve sonra gözyaşlarını silip “Bu vatan bizim” diyerek “bir dağ gibi bir dev doğrulmak”, kucaklaşmak, kenetlenmek ve gafletin ve ihanetin üstüne tek bir beden, tek bir yürek ve tek bir imanla yürümek ve parçalamak emperyalist harita taslaklarını. Yeniden başlatmak Kuva-yı Milliye’yi, yeniden ilan etmek Misak-ı Milli’yi ve yeniden yazmak Türk’ün destanını.

Kah Mithat Cemal Kuntay’ın dizeleriyle meydan okumak dünyaya “Ölmez bu vatan farz-ı muhal ölse de hatta/ Çekmez kürrenin sırtı bu tabut-i cesim” dizeleriyle. Kah Nazım Hikmet’in şiiriyle haykırmak “bu memleket bizim” diyerek: “Dört nala gelip uzak Asya’dan/ Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan/ Bu memleket bizim.”

Ve de son noktayı Yunan’ın İzmir’e çıkması, ne çıkması canım, onda o yürek ve o takat ne gezer, efendileri tarafından çıkartılmasının konuşulduğu günlerde Hasan Tahsin’in yazdığı yazının son cümlesiyle koymak:

BU VATAN YA BİZİMDİR YA DA HİÇ KİMSENİN. ONU ANCAK ALLAH’A TESLİM EDERİZ. O DA İNSANSIZ OLARAK…”

Bu yazı toplam 426 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim