casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 20 °C

VAY HALİNE AKLI OLANIN

OSMAN KARA

On beş gün önce bir süreliğine ara verdim yazılarıma. Biraz Haber AKS TV’de yarın başlayacak ve her salı saat 20.00-22.00 arasında yayınlanacak olan televizyon programıma hazırlanmak daha çok da kafamı dinlemek ve hatta boşaltmaktı amacım.

Bir parça sükûn, bir parça huzur; fakat ne mümkün bu ortamda bu ülkede yaşamak ve kafa dinlemek! Akıl ve huzur bir arada olmayacak olamayacak iki kavram. Hele de bu zamanda ve bu ülkede. Herkesin birbirinden nefret ettiği, herkesin birbirinden şüphe ettiği ve ülkenin bir bölümünün yangın yerine döndüğü bir ortamda hangi normal akıl gözlerini olaylara kapatabilir buz tutmamış hangi yürek şehit evlerinden kopan feryatlara ilgisiz kalabilir.

Ziya Paşa “Ya Rab! Ne eksilirdi deryay-ı izzetinden(izzet denizinden)/ Peymane-i vücûda zehr-ab dolmasaydı(Vücut kadehine acı su/zehir dolmasaydı)/ Azâde ser olurdum asib-ü derd-ü gamdan(Dert ve üzüntü belasından kurtulurdum)/ Ya dehre(dünyaya) gelmeseydim ya aklım olmasaydı” der.

Atatürk de pek severmiş ve zaman zaman da söylermiş. Bir yaşlı imparatorluğun yangınından bir genç cumhuriyet çıkartan muzaffer başkomutanın bu hüznünde kim bilir gerçekleştiremediği hangi büyük projelerin acısı ya da gördüğü hangi yakın veya uzak tehditlerin endişesi gizliydi. Akıl hem hatayı hem de tehlikeyi görmek içindir. Acı aklı olup da aklını kullananlara ezeli ve ebedi yoldaştır.

Aklımı derin dondurucuya koymadığım ya da birilerine ipotek etmediğim ve de kalbimi insani duygulara karşı mühürlemediğim sürece köşemi boş bırakmanın bir anlamı olmadığını gördüm. Aslında bunu bilmeliydim. Bilecek kadar da yaşamış, tecrübeler edinmiştim. Yıllar önce “büyük kentin dağdağasından kaçıp bir küçük sahil kasabasında huzur yolculuğuna çıkmaya” karar verdiğimde rahmetli Prof. Dr. Ayhan Songar Hoca “Aklınla gönlünü de yanında götüreceksen beyhude yorulma. Huzur ya da huzursuzluk insanın dışında değil içindedir” demişti.

Endişelerimle ayrıldım sizden, endişelerimle dönüyorum size. Çünkü aklımla gönlüm izinli olduğumda da yanımdaydılar. Endişeliyim, endişelerim dünden daha da fazla ama asla ümitsiz değilim. Hatta dünden daha da ümitliyim. Zira kontrol edilemez noktaya doğru savrulan ayrılıkçı terörün her geçen gün daha fazla insanın dikkatini doğru yöne çektiğini ve toplumun daha geniş bir kesiminin bir milli mutabakat çerçevesinde toplanmaya başladığını görüyorum.

Bu duygularla yeniden MERHABA diyorum sizlere.

NOT: Yarın akşam(15.09.2015) saat 20.00-22.00 arasında Haber AKS TV’de yayınlanacak olan “Osman Kara ile Farklı Bakış” programının konusu Rize’den Şile’ye kadar tüm Karadeniz halkını ve Türk ekonomisini yakından ilgilendiren “fındık ürünü ve politikası” olacak. Programa Lokman Kondakçı, Necdet Şensoy, Özer Akbaşlı ve Prof. Dr. Celal Tuncer katkı verecekler.

Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim