casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 236,786
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Samsun : 23 °C

UMUTLAR CUMHURBAŞKANINDA

OSMAN KARA

Yol boyu süslemeler ve güvenlik tedbirleri Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Samsun’a gelmesinden çok önce başlamıştı. Güvenlik tedbirleri üst düzeydeydi. Miting alanı, ana yollar, önemli kavşaklar ve caddeler bir sanatkâr titizliği ile süslenmişti.

AK Partililer hem meydan süslemeyi hem de meydan daraltmayı gerçekten çok iyi biliyorlar. Samsun Cumhuriyet Meydanı tahmin edilen kalabalığa göre ya devasa panolarla istenildiği kadar küçültülebiliyor ya da istenildiği kadar genişletilebiliyor. Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde alabildiğine genişletilen meydan dün oldukça küçültülmüştü.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kalabalıklarına alışkın AK Partililer katılımın düşüklüğünü kabul ediyorlar ama bunu dert etmiyorlar. Onlara göre “herhangi bir kalabalığı Sayın Erdoğan’ın kalabalığı ile mukayese etmek bizatihi Erdoğan’a haksızlık olur.” Bunda haksız da sayılmazlar. Onlar mukayeseyi Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin kalabalıklarıyla yapmaya hazırlanıyorlar.

Meydanda kimilerine göre az kimilerine göre çok insan vardı ama herkesin hemfikir olduğu gibi heyecan yoktu, şevk yoktu. Katılımcılar konuşmaya ilgisizdi. Başbakanın konuşması devam ederken meydanın yarısından fazlası boşaldı. AK Parti açısından asıl önemli olan ve düşünülmesi gereken husus da bu. Bunu, konuştuğum AK Partili dostlar da kabul ediyorlar. Onlara göre bu da normal. “On iki yıllık bir iktidar söz konusu, elbet ilk yıllardaki merak ve dolayısıyla heyecan azalacak. Bir de iki lider arasındaki karizma farkını unutmamak gerek.”

Meydanda dikkatimi çeken hususlardan birisi de Ziraat Bankası’nın ön cephesine asılan Atatürk, Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun üç büyük posteri oldu. Eskiden Atatürk’ün posteri ortada olur, diğerlerinin posterleri de aralarındaki hiyerarşiye göre Atatürk posterinin sağına ve soluna asılırdı. Bu sefer öyle olmamıştı; son Cumhurbaşkanımızın posteri ortaya, ilk cumhurbaşkanımızın posteri onun sağına, başbakanımızın posteri ise soluna asılmıştı. Anlaşılan Yeni Türkiye’de hiyerarşiler de yeniden belirleniyordu.

Bir küçük ayrıntı daha: Kirazlık mevkiinde Samsun’dan gidiş istikametinde iki dönüm kadar bir alana alelacele toprak taşınmış, beş altı ahşap kameriye yerleştirilmiş ve seksen doksan kadar fidanla birlikte “Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Hatıra Ormanı” yazan kocaman bir tabela dikilmiş. “Bunu dikenler ya orman kelimesinin anlamını bilmiyorlar ya da bizimle dalga geçiyorlar” dedim içimden. Ne ormanı? Orası yol kenarlarında çokça gördüğümüz sıradan bir kısa süreli dinlenme parkı olur ancak. Kaldı ki o da olmaz, çünkü oturacak kimse bulamaz ve o fidanlar o zeminde fazla yaşayamaz. Bu gayretkeşlik sadece ormanı bilmezlik ya da bizim aklımızla dalga geçmek değil, aynı zamanda Başbakan’a da saygısızlık. AK Partili dostlarıma söyledim bunu. Umarım kaldırmışlardır o gayretkeşliğin komik tabelasını.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu geldi, konuştu ve gitti. AK Partililerin umudu şimdi ne zamanı net olmayan Cumhurbaşkanın Samsun’a gelişinde. Onlara göre Sayın Cumhurbaşkanı hem beklenmeyen kalabalıkları hem de özlenen heyecan ve şevki Samsun’a getirecektir.

Bu yazı toplam 581 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim