casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

TÜRK’Ü SEVMEK

OSMAN KARA

Ben türkü severim. Bilirim siz de seversiniz. Bu topraklarda doğup büyüyüp de türkü sevmemek mümkün mü? Hem türkü severiz biz hem de Türk’ü. Âşık Veysel’in dediği gibi biz “Türk’üz, türkü çağırırız.”

Sadece Anadolu’da yaşamaz Türkler ve sadece Anadolu’da söylenmez türküler. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne, Altaylardan Tuna’yadır bizim vatanımız ve türkü sahnemiz. Hani Yavuz Bülent Bakiler “Bizim türkümüzde gurbet var artık./Hasret var, yürek var, toprak var balam / Gönlümüzü sımsıcak alan topraklar/Tiyan-Şan, Kadır-Gan Dağları'na dek uzar /Kim demiş vatanımız Edirne'den Kars'a kadar” der ya, o hesaptır, uzar da uzar topraklar bir baştan bir başa. Ve türküler söylenir aşığıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya, hasret kokan, toprak kokan ve yürek yakan türküler.

Türk’ü seven, türkü çağıran -ki biz Sivas'ta türkü çağırmak değil de türkü çığırmak derdik- herkes Kerkük’ü de, Kerkük Türk’ünü de bilir ve sever elbet. “Altın hızma mülayim”, “Dolana ay dolana”, “Al ipek yeşil ipek kaytan ederler”, “Ölem ölem ben ölem”, “Ağlama ceylan balası”, “Nergizi deste bağladım” ve “Baba bugün dağlar yeşil boyandı” ve daha onlarca, yüzlerce birbirinden güzel türkünün ve güzelin güzeli hoyratların beşiği Kerkük, Türk Kerkük, Türkmen Kerkük.

O hoyratlardan birinde “Arabam/ Gidiyor karadan arabam/ Özüm Türk, aslım Türkmen/ Nice diyem Arabam” der Kerkük Türk’ü. Ozan da “Baba bugün dağlar yeşil boyandı” türküsünün bir yerinde “kalbime ateş düştü içinde yar da yandı/ Su serptim ateş sönsün, serptiğim su da yandı” der.

Kerkük yanıyor uzun bir zamandan beri. Kerkük yanıyor, Telafer, Huzhurmatı, Karatepe, Altınoluk yanıyor, Eski Kelek, Tazehurmatı yanıyor. Kısacası dostlar, türkülerin yatağı Türkmen yurtları yanıyor ve içinde Türkler de yanıyor.
Sadece Irak Türkleri değil yanan bu dünyada; şimdilerde ateş Suriye Türkmenlerinin yaşadığı topraklara da sıçradı, artık Suriye Türkleri de yanıyor Ortadoğu kazanında.

Bakmayın siz Türkmen dendiğine ve sakın aldanıp da bu ifadeye senden, benden, sizden, bizden, kısacası Türk’ten ayrı sanmayın, sizin kadar Türk, benim kadar, bizim kadar Türk o insanlar. Ve yanıyorlar. Suriye deyince son zamanlarda sadece Bayırbucak Türkmenleri geliyor aklımıza. Onlardan ibaret değildir Suriye Türklüğü; en az iki, iki buçuk milyondur unuttuğumuz ve unutulmaya terk ettiğimiz insanlar.

O harika türküde “Kalbime ateş düştü içinde yar da yandı/ Su serptim ateş sönsün, serptiğim su da yandı” diyordu Kerküklü ozan. Benim kalbime de ateş düştü dostlar, o ateşte Kerküklü, Suriyeli, Kırımlı, Doğu Türkistanlılar yanar. Senin gibi, benim gibi, sizin gibi, bizim gibi Türkçe konuşan ve türkü söyleyen Türkler yanar ve onlar Türk’ü çağırırlar sevgili dostlar. Onlar türkü söyler, Türk’ü çağırırlar. Türkler duyarlar mı dersiniz dostlar, Kerkük yanıyor, Türkmen Dağı yanıyor ve Türkler feryat ediyor ve Tükler Türk’ü çağırıyor. Türkler duyarlar mı dersiniz dostlar, Türkler duyarlar mı?. Duyarlar da koşarlar mı yangına su serpmeye? Yüreğime ateş düştü a dostlar, için de yar yanar…

Bu yazı toplam 566 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim