casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

TELAŞA GEREK YOK

OSMAN KARA

Telaşa, hele de korkuya hiç gerek yok, Türkiye bugüne kadar hükümetsiz kalmadı, bugün de kalmaz. Üçte ikisi yenilenmiş, üçte biri de vekilliğin tadına varmış ve artık vekillikten öte kıdemleri nedeniyle bakanlık beklentisindeki bir meclisten akşamdan sabaha erken seçim çıkmaz. Bu meclis en az iki yıl daha varlığını sürdürecektir. 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçimi dillendirdiği konuşmasındaki “mümkün olan en kısa zamanda” ifadesi de bunun işaretidir.

Hangi koalisyonun olabileceğini anlayabilmek için hangi koalisyonların olamayacağına bakmak gerekir. Olmayacak koalisyon ihtimallerinin başında bize göre MHP’li bir koalisyon ihtimali geliyor. Çözüm sürecini ihanetle eş tutan MHP ile çözüm sürecinin mimarı ve ne pahasına olursa olsun sürdürmekte kararlı bir AKP ve o sürecin bir tarafı olan HDP’nin aynı koalisyonda yer alması mantığa ve koalisyonlardan beklenen uzlaşma kavramına terstir. AKP ve HDP çözüm sürecinden vazgeçemeyeceğine MHP de çözüm sürecine onay veremeyeceğine göre nasıl bir araya gelebilirler ve nasıl hükümet edebilirler?

MHP ile HDP bir araya gelemeyeceğine göre MHP-CHP-HDP koalisyonu da söz konusu olamaz. CHP ve MHP koalisyonuna ise milletvekili sayıları yetmez. Aynı sayısal yetersizlik CHP-HDP koalisyonu için de geçerlidir. Geriye kalan iki ihtimalden birisi AKP-HDP, diğeri de AKP-CHP koalisyonudur.

Hükümet-İmralı-Kandil üçgenindeki çözüm görüşmeleri çerçevesinde muhatap kabul etse de AKP’nin bu ortamda HDP ile ortak hükümet kuracağını düşünmek bana pek mümkün gözükmüyor. Tabanı da meclis grubu da büyük kısmı itibariyle böyle bir tercihe onay vermez. AKP-HDP ortaklığı da devre dışı olduğunda geriye kala kala AKP-CHP koalisyonu ile AKP’nin kuracağı bir azınlık hükümeti ihtimali kalır. Azınlık hükümeti demokrasi geleneklerinin oluşmadığı ve söze sadakatin yeterince önemsenmediği toplumlarda boyuna geçirilmiş ve ucu başkasının elinde olan idam ipiyle ve her an ölüm riskiyle yaşamak demektir. AKP’nin böyle bir ilmeğe boynunu uzatacağını düşünmek istemem.

Bize göre ufukta gözüken hükümet AKP-CHP koalisyonudur. Dünden bugüne verilen demeçler, yapılan açıklamalar ve yorumlarda bu ihtimal ağırlık kazanmakta, kamuoyunun bu yönde oluşturulması yönünde çaba harcanmaktadır. Hem sayısal üstünlükleri hem kimi ortak paydaları itibariyle birbiriyle anlaşması diğerlerine göre daha kolay olan bu iki partinin koalisyonu zor olmayacaktır. Bütün mesele hazırlanacak protokolde ve ona bağlılıkta düğümlenecektir.

Ben iş çevrelerinin tercihinin de bu yönde olacağı kanısındayım. Ben böyle düşünüyorum ama burası şarktır ve burada her şey her değişebilir.

Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim