casino maxi
  • BIST 98.336
  • Altın 241,139
  • Dolar 6,2619
  • Euro 7,3535
  • Samsun : 23 °C

TARTIŞMAK ZOR MU?

OSMAN KARA

On beş yıldır kesintisiz olarak bu kentteyim; kentin hiçbir sorununun kentin dinamikleriyle tartışıldığına, hiçbir projesinin ortak aklın onayıyla hayata geçirildiğine şahit olmadım. Kentin geleceği konusunda geniş kesimlerin hemfikir olmasından vazgeçtim birbiriyle yakın çalışması gereken kurumlar arasında da hiçbir zaman bir mutabakat olmadı.

“Benin aklım herkesin aklından daha üstündür” ya da “makam benimse söz de benimdir” mantığı ile yapılan yanlış yatırımlar kente hem zaman hem de kaynak kaybettirmektedir. Üstelik bu maliyet oldukça yüksektir. Yurtdışına sebze meyve ihraç etmek gibi hiçbir ön hazırlığı yapılmayan, hiçbir alt yapısı olmayan bir hayal uğruna yapılan Samsun-Çarşamba Havaalanı kargo tesisleri ya da kırk elli milyon dolara yakın bir paranın denizin tuzlu sularında çürümeye terkedildiği Gelemen Tersanesi bunun en göze çarpan iki örneğidir.

Samsun Hafif Raylı Sistem projesi de yeterince tartışılmamış, yeterince araştırılmamış ya da araştırma sonuçları halktan gizlenmiş bir büyük projedir. Zarar eden, etmeye mahkum bir proje. Yetkililerin “günlük doksan bin yolcuya ulaşıldığında zararın kabul edilebilir” seviyeye gerileyeceği yolundaki açıklamaları hala hafızalarda ve arşivlerde durmakta.

Şimdilerde sistemin doğu yönünde Tekkeköy’e uzatılması kentin değilse de Büyükşehir Belediyesi’nin gündemine girmiş bulunuyor. Henüz daha işin başındayız. Asıl büyük işler ve asıl harcamalar geride. Onun için ben bu safhada bazı konuları Samsun’un gündemine taşımak istiyorum.

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2001 veya 2002’de Ankara’da tanınmış bir proje firmasına sanırım iki buçuk milyon dolar(veya Türk lirası) gibi bir rakamla bir fizibilite raporu hazırlatmış ve bu raporda “Belediye Evleri- Tekkeköy(Çınarlık)” hattının ekonomik olmadığı ifade edilmişti. O rapor hala geçerli midir ya da Büyükşehir Belediyesi bu hat konusunda bir başka fizibilite araştırması yaptırıp olumlu sonuç almış mıdır bilmiyorum ama merak etmiyor da değilim.

Gar-Tekkeköy hattının belli bir kesimi Doğu Park dolgu alanından geçecektir. Üniversite-Gar hattı yapılırken zorunlu olan bir adet viyadüğün(üst geçiş) Güzel Sanatlar(Eğitim) Fakültesi civarından Liman Kavşağı’na kaydırılmasının gerekçesi olarak “dolgu alanında raylı sistem olamayacağı” gösterilmişti. Dün olmaz denen bugün nasıl oluyor ya da bugün olabilene dün niye olmaz dendi. Niye?

Gar-Tekkeköy hattının maliyeti ne olacaktır? Bu kaynak nereden sağlanacaktır? Ne kadarı belediyenin öz kaynaklarıyla ne kadar yurtdışı krediyle karşılanacaktır. Yurtdışı kredi başvurusu yapılmış mıdır? Daha önemlisi Kent Ulaşım Planı ne haldedir?

Mevcut on altı buçuk kilometrelik hattın maliyeti, faizi ve kar zarar hesabı bu yeni hattın maliyeti ve verimliliği konusunda bize ışık tutacaktır. Mevcut hat için ne kadar kredi kullanılmıştır, ne kadar faiz yükü altına girilmiştir ve hali hazırda her ikisinin yıllık tutarı nedir? Bu kredi anapara taksitleri ve faizleri Samulaş bilançosunda mı gözükür yoksa Büyükşehir Belediyesi bütçesinde mi? Belediye genel bütçesinde görülse bile bu ödemelerin Samulaş’ın kar zarar hesapları çıkartılırken Samulaş hanesine yazılması gerekmez mi? Ve öyle yapılırsa Samulaş’ın bilançosu nasıl bir bakiye verir?

Bu sorular bu kentin dinamikleri tarafından mutlaka sorulmalı ve muhatapları tarafından da hiçbir alınganlık gösterilmeden cevaplandırılmalıdır. Çünkü kent hepimizindir.

Bu yazı toplam 410 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim