casino maxi
  • BIST 99.746
  • Altın 237,739
  • Dolar 6,1527
  • Euro 7,2477
  • Samsun : 22 °C

TANINMAK MI TANITILABİLİR OLMAK MI?

OSMAN KARA

MHP Samsun milletvekili aday listesi belli olduğu an başladı “adaylar tanınmıyor” söylemi. MHP dışındaki partiler bilerek körüklediler bunu, MHP’lilerin önemli bir kısmı da buna hiçbir art niyet beslemeden ve bir art niyet aramadan katıldılar. “İlk iki sıra adayımız tanınmıyor, biz bu tanınmayan adaylarla seçim kazanamayız” söylemi MHP’lilerin büyük kısmı tarafından son haftaya kadar dillendirildi.

“Önemli olanın tanınmak değil tanıtılabilir olmak” olduğunu dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım dostlarıma. Hatta kimi zaman tanınmanın lehte değil aleyhte olduğunu da söyledim. Hala da o görüşteyim. Tanınmak ancak “iyi” sıfatıyla bir arada olduğu sürece avantajdır.

MHP’nin ilk iki sıra adayı tanınmıyordu ama “kolay tanıtılabilecek ve tanıtıldıktan sonra da aynı rahatlıkla kabul edilebilecek” her türlü özelliklere sahiptiler. Bu topraklarda doğmuş, bu topraklarda büyümüş ama kariyerlerini ülkenin başkentinde yapmışlardı. O kariyerler Bafra’da ya da Havza’da kalarak yapılamayacak bir kariyerdi. Ve yine o kariyerler hem ülkenin hem de ülkeyi yönetmek iddiasındaki her partinin vazgeçemeyeceği kariyerlerdi.

Partililerin belli bir kesiminin daha önceki angajmanları, yine belli bir kesiminin kendi siyasi hedefleri ve parti üzerinde yapmak istedikleri operasyonlar gereği bilinçli olarak “tanınmıyorlar” gerekçesinin arkasına sığınarak eleştirdikleri aday adayları seçmenden destek gördü ve ikisi birden TBMM’ne gitmeyi başardılar. Elbet bunda MHP’nin ülke genelinde yükselen oyunun katkısı vardır ama Samsun’un oy artışı yüzde olarak Türkiye’nin üstünde gerçekleşmiştir. Üstelik de yeni seçilmiş ve henüz partilileri tanıma ve harekete geçirme imkanına kavuşamamış bir yerel teşkilat yapısına rağmen.

Rakamlar net, Samsun’da bu seçimin birincisi AKP, ikincisi CHP, üçüncüsü MHP’dir ama MHP bu seçimin en kazançlısıdır. AKP en fazla oyu almasına rağmen bir milletvekilliği kaptırmıştır. Oyu hem sayı olarak hem de oran olarak düşmüştür. Başka bir ifadeyle 3 Kasım 2002’in muzaffer partisi AKP’de 2011 seçiminde ortaya çıkan kanama devam etmektedir. CHP 2011 seçimlerine göre oyunu çok az artırabilmiş, uyanan üçüncü milletvekilliği hayali gerçekleşememiştir. MHP 2011 seçimlerinde 83.879 olan oyunu 53.662 artışla 137.541’e yükseltirken CHP’nin oyu 15.921 artışla 161.748’den 177.669’a çıkmıştır. AKP’nin bir önceki genel seçimde 460.928 olan oyu 52.583 kayıpla 408.345’e gerilemiştir.

Oyların dağılımı incelendiğinde ortaya bir başka ilginç durum çıkıyor. AKP tüm ilçelerde oy kaybederken MHP tüm ilçelerde oyunu artırmış. CHP ise 9 ilçede oy artışı sağlarken 8 ilçede oy kaybı yaşamış. MHP oyunu oran olarak en fazla Havza’da artırmış. MHP’nin Havza’daki oy artış oranı yüzde 10.83’tür. Bir başka ifadeyle de 2011 seçimlerine göre yüzde yüzden daha fazladır. MHP’de Havza’yı yüzde 9.81 ile Salıpazarı, yüzde 8.82 ile Vezirköprü izliyor.

Rakamlar çok, sonuçlar daha başka yazılarıma da konu olacak. MHP üzerinde fazla duruşum “adayın tanınmaması” spekülasyonlarının en fazla bu parti listesi üzerinde yapılmış olmasındandır. Rakamlar, tanınmanın değil, kariyer ve özgeçmiş itibariyle “tanıtılabilir” ve “kabul edilebilir” olmanın daha önemli olduğunu ortaya net bir şekilde koymuştur.

Bu yazı toplam 650 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim