casino maxi
  • BIST 99.435
  • Altın 238,568
  • Dolar 6,1673
  • Euro 7,2674
  • Samsun : 21 °C

TAMAM; ELEŞTİRMEYELİM DE…

OSMAN KARA

Tamam; hem olay daha çok taze, bilgiler yetersiz; hem de öte yandan “milli birlik ve dayanışmaya her zamankinden fazla ihtiyacımız var, eleştirmeyelim. Muhalefetin eleştirilerini de onların partizanlığına(!) hatta ve hatta çapsızlığına(!) verelim, umursamayalım. İyi de şu üç beş çete artığının cirit attığı bir topraktan “kutsal emanetleri” alıp gelmesindeki -Türk Ordusu gibi büyük bir ordu için- sıradan bir operasyonu “bir büyük zafer” gibi kutsama yarışına ne diyelim?

Karargahtan servis edilen sivillerin askeri operasyon yönetme fotoğrafları ya da PYD kontrolündeki boş bir araziye Amerikan filmlerinden kopya bir enstantane ile bayrak dikme görüntüleri… Olmayan ve dolayısıyla kazanılmayan bir harbin dikilen zafer bayrağı, atılan zafer naraları ve kutlama mesajları…

Yok, hayır; bunlar ne bu devletin vakarı ne de Türk ordusunun geçmiş zaferleri ile bağdaşıyor. Muhalefetin zehir zemberek eleştirilerini bir kenara bırakalım ama bu operasyonu bu ordu ve bu millet için büyük zafer olarak ilan etmek tarihimizdeki gerçek zaferlere saygısızlıktır.

Bir Arif Nihat Asya vardı bu topraklarda yaşamış ve silinmez izler bırakmış. Hani şu “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü/ Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü/ Işık ışık, dalga dalga bayrağım/ Senin destanını okudum senin destanını yazacağım” diye başlayan ve “Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:/Yeryüzünde yer beğen!/Nereye dikilmek istersen,/Söyle, seni oraya dikeyim!” diye biten Bayrak şirinin büyük şairi.

Bayrak şiiri artık ders kitaplarında yok; emperyalist mesajlar taşıyormuş! Bu şiir hem de Yeni Osmanlılar döneminde okul kitaplarından çıkartılırken niyeyse kimsenin aklına “Osmanlı’nın “nizam-ı alem” ülküsü ve de “Kızılelma” ideali bundan başka bir şey miydi?” diye sormak gelmedi.

O şiir okul kitaplarından çıkartılsa da bir neslin hafızasına kazınmıştır, çıkmaz, unutulmaz. Başka şiirleri de vardır büyük şairin. Bunlardan biri, Ağıt şiiri tam da bu günler içindir; onunla noktalayacağım bu yazıyı:

“Ağlayın, parmakları nur
Sularından kınalı kızlarım
Ağlasın Meraga göklerinden
Meraga'ya bakıp yıldızlarım

Yollara Kürşadlar uzanmış ölü
Ağlasın Akülke, ağlasın Sütgölü
Yiğitlerim uyur gurbet ellerde, 
Kimi Semerkant'ta bekler beni Kimi Caber'de

Caber yok, Tiyanşan yok, Aral yok
Ben nasıl varım?
Ağla ey Tanrı dağlarından İndirilmiş Tanrım

Şu yakın suların
Kolu neden bükülmez
Fırat niçin, Dicle niçin, Aras niçin
Benden doğar, bana dökülmez?

Ben ki ateşle konuşurdum, selle konuşurdum
İdil'le, Tuna'yla, Nil'le konuşurdum
''Sangaryos''u ''Sakarya'' yapan
'İkonyom''u ''Konya'' yapan Dille konuşurdum.”

Bu yazı toplam 503 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim