casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

TALİHSİZ BİR KONUŞMA

OSMAN KARA

Başkan Yılmaz’ın mazbatasını aldıktan sonra ilçe belediye başkanlarına karşı yaptığı konuşma büyük bir talihsizliktir. Hem kendisi adına hem de konuşmasında hedef aldığı ve hedef gösterdiği “1450 özel idare personeli” adına. Kendi adına talihsizlik, daha “bismillah” demeden “mazlum ahı almak” gibi bir tehlikeyi ifade ediyor. O 1450 kişi ve onların aileleri adına talihsizlik, işsiz kalmayı ya da işi kaybetmemek uğruna türlü haksızlıklara ve baskılara boyun eğmeyi içinde barındırıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yasa gereği kapatılan Samsun İl Özel İdaresi’nden belediyeye aktarılan 1.450 personelin senede 52 trilyon tuttuğunu söylediği maaş yükünden yakınıyor. Ama İl Özel İdaresi’nden devraldığı gayrı menkulleri, ekipman ve iş makinelerini ağzına almıyor. Yeni yapılanma ile artan merkezi idare payından hiç bahsetmiyor. Bu yeni yapılanmayla belediyeye intikal eden hazine arazilerini görmüyor. Daha da önemlisi ve daha da dikkat çekici olanı Sayın Başkan bu 1.450 elemanın birikiminden ve iş yapma kapasitesinden, onların belediyeye sağlayacağı artı değerden habersizmiş gibi davranıyor. 
O konuşma ve bu yaklaşım 31 Mart sabahı özel idareden yükselmeye başlayan şikayetlerle birleşince ortaya gerçekten endişe verici bir tablo çıkıyor. Belli ki Sayın Başkan Belediye’yi Özel İdare’den gelen elemanlara “cehenneme çevirmeye” kararlı ve bunun gerekçelerini hazırlıyor. Kamuoyunu bu yönde oluşturmanın adımlarını atıyor. 
Daha önce de yazmıştım Samsun İl Özel İdaresi’nden acı fiyatlar yükseliyor ve hoş olmayan haberler yayılıyor. 15 günde üç ayrı yere atananlar ya da evi Bafra’dayken tayini Vezirköprü’ye çıkanlara kadar değişik atamalar örnekleniyor. Bu tayin furyasından nasibini alanlar arasında Güneydoğu gazileri ve şehit yakınlarının da bulunduğu bildiriliyor. Bunlar hele de bu sonunculara yapılanlar hiç de hoş şeyler değil. Şükran ve saygı borçlu olduğumuz insanlardır gaziler ve şehit yakınları. Hainlerin açtığı yaraları sarmak yerine bir de biz kanatmayalım o yaraları ne olur.
O insanların belediyeye intikalleri kendi arzuları değildir. Siyasetin ve TBMM’nin tasarrufu sonucudur. Onları bir külfet olarak ya da ikinci sınıf personel olarak görmek ve kurtulmaya çalışmak hem vicdana hem de yasaya sığmaz. Onları istifaya zorlamak için aile birliğini parçalamak ya da bayan elemanları tulum giydirip dere temizlemeye göndermeye kalkışmak hoş değil. Ekmek ve onurla oynamak bugüne kadar kimseye yarar sağlamamıştır. Bugün de sağlamaz.

Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim