casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 236,786
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Samsun : 23 °C

SÜRPRİZ YOK

OSMAN KARA

Belki birileri “hadi canım sen de” diyecek ama benim için bir istisna hariç ciddi bir sürpriz yok partilerin Samsun listesinde. O istisna da AK Parti listesinin dördüncü sırasında yer alan Çiğdem Karaaslan. Sanırım Sayın Karaaslan sadece benim için değil hemen herkes için gerçek bir sürpriz olmuştur. Zaten kendisi de Samsun milletvekili olmak için değil İstanbul milletvekili olmak için başvurmuş. Bilmemiz imkânsızdı.

Sibel Karaaslan sürprizi aynı zamanda -Sayın Cumhurbaşkanı ile yakınlığı nedeniyle- listede olmasına kesin gözüyle bakılan, en azından benim o gözle baktığım Sayın Tülay Bakır’ın devre dışı kalması gibi zorunlu bir sürprizi de beraberinde getirmiş oldu. Seçilecek yerde ikinci bir bayana yer verilemeyeceğine ve Tülay Bakır’ın da seçilemeyecek bir sıraya atılması düşünülemeyeceğine göre liste dışı bırakılması kaçınılmazdı.

Bana göre AKP listesinde “siyasetteki devamlılık ve kararlılık” açısından ve gençlere örnek olması bakımından üzerinde durulması gereken isim Fuat Köktaş’tır. İl teşkilatının kuruluşunda vardı, seçilmiş ilk il başkanıydı, ilk kongresinde kaybetti. Milletvekilliğine soyundu, temayül yoklamasında ilk sırada çıkmasına rağmen listede yer bulamadı. Küsmedi, kenara çekilmedi, yılmadı, il başkanlığına ikinci defa aday oldu, genel merkezdeki belli bir grubun direncine ve baskılarına rağmen ikinci seçim zaferini yaşadı. On beş yıllık mücadelenin sonunda şimdi Ankara yolcusu. Sırasını beğenmeyen genç adaylar için Fuat Köktaş örneğinden alınacak dersler olduğunu düşünüyorum.

MHP’de Erhan Usta -aday adaylığı söz konusu oluncaya kadar- Samsun’da bilinen biri değildi. Ama kariyeri ve bıraktığı makam itibariyle aday adaylığı gündeme geldiği andan itibaren liste başı olacağı kesindi. Havzalı Erhan Usta’nın adaylığı Ladikli Aslan Karanfil’in dezavantajı, Bafralı Hüseyin Edis’in de avantajı olmuştur. Birinci sırayı iç bölgelere veren MHP ikinci sırayı da seksen öncesinden beri kalesi olan Bafra’ya ayırmıştır. Bu da bölgesel denge hesapları açısından yadırganmayacak bir durum.

Adayların kimlikleri, kişilikleri, kariyerleri ve tanınırlıkları şüphesiz ki önemli ama oya etkileri sanıldığı kadar değil. Yeter ki ahlaki zaafları olmasın. Suat Kılıç’ı milletvekili olmak için Samsun’a geldiğinde kaç kişi tanıyordu? Milletvekili oldu, grup başkan vekili oldu, bakan oldu. Tülay Bakır milletvekili olmadan önce üniversite çevresi ve hastaları dışında ne kadar biliniyordu? Akif Çağatay Kılıç, Samsun listesinde aday olarak yer almadan önce Samsun’a kaç defa gelmişti ve Samsun’da kaç kişi tarafından biliniyordu? Şimdi bakan.

Tanınmak ve hatta sevilmek de giderek ayrışmış ve kemikleşmiş seçmen oyunun akşamdan sabaha bir partiden öbür partiye gitmesine yetmiyor. Haluk Koç bunun en güzel örneği. Eğer hastası için kapısını çalanların yarısı onun hatırına oy verseydi CHP Samsun’da oy patlaması yapardı.

Bu kampanyada vatandaşın sevgisini, sempatisini, gönlünü kazanan genç aday adayları gördük. Halkın gönlünü kazanmanın liderlerin takdirini elde etmeye yetmediğini de gördük. Ama siyaset bir uzun mesafe koşusudur. Yarışı, ilk etapta bırakanlar değil, nefesini ve enerjisini ayarlayıp sonuna kadar sürdürenler kazanır. Ben bu dönemin genç yıldızlarının hiç olmazsa bir grubunun önümüzdeki dönemde hak ettikleri yerlere geleceklerine inanıyorum.

Bu yazı toplam 464 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim