casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 236,786
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Samsun : 23 °C

ŞU BELEDİYE BORÇLARI

OSMAN KARA

“Borç yiğidin kamçısıdır” sözü atalarımızdan mirastır. Onlar hangi anlamda söylediler bilmem ama biz o sözü oldukça yanlış kullandık hala da yanlış kullanıyoruz. Kamçı atı şaha kaldırmaz atı hizaya getirir. Kamçının sapı süvarinin(yani atın sırtına binenin ya da başka bir ifadeyle borç verenin) elindedir. 
Bu atasözünü yanlış anlamamızın da etkisiyle olsa gerek biz uzun zamandır “ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı” unuttuk. Üretime yatırım yapmak yerine tüketime ve gösterişe kaynak ayırmayı kısacası har vurup harman savurmayı ve borçlanarak geleceğimizi tüketmeyi marifet sanır olduk. Sadece ülkenin değil şahısların ve bu arada yerel yönetimlerin(belediyelerin) de borçları hızla artıyor. Her gelen bir öncekini “borç bırakmakla” suçlamasına rağmen kendisi de o borçlanma yarışına katılıyor ve bir sonraki de onu aynı şekilde eleştiriyor.
Belediyelerimizde seçimden önce başlayan borç-alacak tartışmaları seçimden sonra da sürüyor. Kazananlar kaybedenlerin bıraktıkları borç rakamlarını basına veriyor. Gerçi “enkaz edebiyatı yapmıyoruz” demeyi ihmal etmiyorlar. Enkaz mı değil mi, o rakam mı bu rakam mı; kolayı var. Siyasetin ve ticaretin içinden gelen ve elan içinde olan bir dostumun önerdiği gibi belediyelerin tüm hesapları geriye doğru “bağımsız araştırma” firmalarının denetimine verilir ve tartışma biter. Kim ne almış, kim ne devretmiş hepsi ortaya çıkar.
Bu aynı zamanda bundan beş yıl sonrası için de gereksiz tartışmaların önlenmesi demektir. Çünkü beş yıl sonraki süreçte de aynı firmanın denetim raporu herkesin elinde olacak ve herkes o tarafsız kurumun rakamları çerçevesinde tartışacaktır. Ben herkesin bu öneriye onay vereceğini sanıyorum. Açık, şeffaf ve hesap verebilir kamu yönetimi hepimizin ortak arzusu olduğuna göre kimse buna hayır demeyecektir.

Bu yazı toplam 335 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim