casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 17 °C

SİZ PASİN KIZLARI’NI BİLİR MİSİNİZ?

OSMAN KARA

Oğuz bana “Ermeni meselesini çok yazdın ağabey, biraz da günceli yaz” diyor. Oğuz’a göre “Ermeni meselesi gündemi saptırmak” için ortaya atılmış. “Güncel” dediği de 7 Haziran’da yapılacak olan seçimler. Oğuz, CHP ve MHP’den umutsuz, gönlü nü bilmem ama pratik çözüm arayan aklı Vatan Partisi’nden yana. İstiyor ki günceli yazayım, istiyor ki ben de Vatan Partisi’ne oy vereyim ve oy isteyeyim. Çıkışı son bir umutla ve "belki" hayaliyle orada arıyor.

Hayır; sevgili Oğuz, hayır; lafı dolandırmadan söyleyeyim, ben tarihi, ben yeri geldiğinde Balkanları, yeri geldiğinde Ermeni meselesini yazmaya devam edeceğim. Çünkü geçmişimiz güncelimizi ve geleceğimizi belirliyor. Geleceğimizin ipuçları geçmişimizde gizli; geçmişi doğru okursak geleceği doğru şekillendiririz.

Yüz yıl önce bize Balkanları kaybettiren yanlış değerlendirmeler, gafletler, ihmaller ve hatta ihanetler bugün bu vatanın bir başka köşesinde aynen sahneleniyor.

“Ermeni soykırımı” iddiası ile bir algı yaratılması hedefleniyor ve ne yazık ki o algı ağır da olsa yaratılıyor. Kendi tarihinden utanan, ecdadını katillikle, ne katilliği, daha da kötüsü soykırımcılıkla suçlayan bir yeni nesil türetilmek isteniyor. Psikolojik savaştır bu ve dehşetle görüyorum ki biz bu savaşı kaybediyoruz.

Mahcubiyetin sonu özü dilemek, özür dilemenin bir adım sonrası tazminat, onun sonrası da “bu kadar da olmaz” diyebilirsin ama toprak talebidir Sevgili Oğuz.

Sadece Ermeni meselesi de değil bu. Kabakçılar arkada. Pontus, Süryani, Ezidi soykırım iddiaları dillendiriliyor bir süredir. Kürt soykırımı da gündeme gelirse sakın şaşırma. Çanağı biz tuttuk Dersim soykırımı yalanına ortak olarak. İsyanı atlayıp isyanın bastırılması üzerinden ucuz siyasete soyunarak.

eyse, uzattım ve dağıttım Sevgili Oğuz. Niyetim Pasin kızlarını yazmaktı. Şu asırlardır bizim olan Pasin Ovası’nın hür ortamında yaşayan bizim kızlarımızı. O kızların Birinci Dünya Harbi’nde Ermeni ihanetleriyle yaşadığı dramı, ne dramı Sevgili Oğuz, faciayı yazmaktı. Sütunda yer kalmadı o yazının tamamını almaya, bir bölümünü aktaracağım sadece:

“Pasinler ovasında uzak bir hatıra kadar unutulmuş Türk köyleri vardı. Bir sabah, bu köylerin sularını Rus ordularına kılavuzluk eden Ermeni çetelerinin atları geçti. Pasinler’de genç kızlara bekçilik eden 93 rediflerinden başka erkek, yaslı anadan gayrı silah yoktu. Bakınız çeteler ne yaptılar: Pasin erkeklerini koyun gibi boğazladılar; kadınlarını tavuk gibi boğdular. Ve Pasin kızlarını, arkadan gelen kazak sürülerinin kucağına attılar.

Pasin kızlarının bikir kanları, ölülerin ılık kanına ve kazak şarabına karıştı.

Kim bilir sonra nerelere kaçtılar? Kim bilir, eğer dönenler olmuşsa, nişanlılarının yüzlerine nasıl bakabildiler?

Katillerin bıçağı üstünde Pasin ihtiyarlarının kanı çoktan paslandı ve çoktan Pasin bakirelerinin hatırası bir çengi ve yatak hatırası kadar ucuzladı.
Kim bilir şark Anadolusu’nda böyle kaç Shakespeare’lik ıztırap, bir göz bebeği ıslatmadan kaybolup gitti.”

Iztırabımız çok ama Shakespeare’miz olmadığı için acılarımızın ne hikayesi, ne romanı, ne piyesi ne de şiiri ve sineması var.

Ben Pasin kızlarını yazmaya ve aziz hatıralarının arkasından gözyaşı dökmeye devam edeceğim Sevgili Oğuz, bağışla beni.

NOT: Meraklıları Falih Rıfkı Atay’ın 1918’de yazdığı bu yazının tamamını Kültür Bakanlığı’nın yayınladığı “Devrin Yazarlarının Kalemiyle Milli Mücadele ve Gazi Mustafa Kemal” adlı kitapta bulup okuyabilirler.

Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim