casino maxi
  • BIST 99.937
  • Altın 237,397
  • Dolar 6,1456
  • Euro 7,2414
  • Samsun : 22 °C

SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?

OSMAN KARA

“Çözüm sürecine destek büyükmüş! Hainler döktükleri kanda boğulacakmış! Ama, çözüm süreci de yürüyecekmiş!” Kimi kandırıyorsunuz siz ya da kandırdığınızı sanıyorsunuz, PKK’lıları mı, halkı mı, yoksa kendinizi mi?
Kimsenin döktüğü kanda boğulduğu yok, bu gidişle boğulacağı da yok. Kimsenin çözüm sürecine inandığı da, çözüm sürecini ciddiye aldığı da yok. Aslında ortada herhangi bir çözüm de yok. 
Çözüm sürecinde çeteler çözülürmüş, bizde devlet ve millet çözülüyor. Çözüm sürecinde devlet güçlenir çeteler zayıflarmış, bizde devlet zayıflıyor çeteler güçleniyor. Dün ayrılıkçı çeteler asker ve polis korkusundan dağdan şehre inemezdi; şimdilerde “eşkıya kızmasın” diye asker kışlasından, polis karakolundan çıkartılmıyor. Halk deyimiyle taşlar bağlı itler serbest.
Genelkurmay her gün vukuat bülteni yayınlıyor “falan yerde bayrak gönderden indirildi, filan yerde asker pusuya düşürüldü” diye. Eskiden asker ve polis gereğini yapardı, ajanslar ve gazeteciler de haberini geçerdi. Çözüm sürecinde roller de mi değişti, ne?
Bir iktidar milletvekili televizyon kameralarının karşısında konuşuyor “PKK’lı olmayanların Güneydoğu’da seyahat özgürlüğü yok” diye de kimsenin ruhu duymuyor, kimse “Sen ne diyorsun?” diye sormuyor. Bu, “Ülkenin bir bölümünde Devletin bittiğinin” en azından “görevini yapmadığının” ya da “yapamadığının” hazin bir itirafı değil mi?
Birileri İmralı sakini ya da misafiri(!) ile ev mi villa mı muhabbeti yaparken Kandil’den verilen talimatlar üzerine Güneydoğu’da bazı illerde bazı mahallerin ele geçirildiği haberleri geliyor. Genelkurmay’ın resmi internet sitesinde PKK’lıların kurdukları halk mahkemelerinde yaptıkları yargılamaların haberleri yer alıyor! 
Askere kurşun sıkan üç terörist çatışmada ölüyor, ertesi günde üç sivil asker çarşı izninde cadde ortasında arkadan vuruluyor. Genelkurmay saldırganların üç kişi olduğunu açıklarken İçişleri Bakanlığı iki kişi olduğunu söylüyor. Hangisine inanalım, hangisine itibar edelim? Ve “demokrasinin vazgeçilmez unsuru” bir parti de utanmadan, sıkılmadan ve korkmadan “misilleme” açıklaması yapıyor, yapabiliyor. Kime ne diyelim? 
Efendiler; siz kimseyi değil kendinizi kandırıyorsunuz. Ne çete inanıyor bu sürece ne de millet. Ortada çözüm yok çözülme var. Çeteler çözülmüyor millet çözülüyor. Çeteler dağılmıyor devlet dağılıyor. 
Bu sokak çıkmaz sokak, yol yakınken dönmek lazım. Yeniden bir dağ gibi, bir dev gibi doğrulmak ve tüm dış tertiplere ve iç ihanetlere karşı tüm milletle birlikte ”Dur” demek lazım.

Bu yazı toplam 546 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim