casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

SANDIĞA GİDECEĞİZ

OSMAN KARA

Dün seçmen kâğıtlarımızı almak için muhtara gittim. Son on beş yıldır hep iki seçmen kâğıdı aldım muhtarımızdan. Biri benim diğeri de Zühal için. Bu sefer üç seçmen kâğıdıyla döndüm eve. Torunum, dünkü çocuk, Urungu büyümüş, seçmen olmuştu. Yolda yürürken sessizce, ağlıyordum, eve girdiğimde hıçkırarak ağladım. Bu bir şükür ağlamasıydı. Hem aslan gibi bir torun verdiği, hem onun büyümesini görmeyi, hem de son yetmiş yılda çeşitli kesintilere rağmen bu millete ve bana hala sandığa gitmeyi nasip ettiği için.

Bu Pazar Allah kısmet ederse sandığa üç kişi birlikte gideceğiz. Sandığa gitmek vatandaş olarak hem “vazgeçilemez ve devredilemez hakkımız” hem de “asla ihmal edilemez ve yine devredilemez görevimizdir.” Sandığa gitmemek kaderimizi, sandığa gidenin iradesine ve tercihine terk etmektir. Sandığa gitmemek peşinen teslim olmaktır. Sandığa gitmekse kime olduğu önemli değil, kime karşı olursa olsun dik durmak, ben de varım demek ve teslim olmamaktır. Mücadele ederek yenilmek teslim olmaktan çok daha onurludur.

Atalarımız ne güzel demiş, büyüklerimiz hala söylerler “oğul, gururuna ağır gelen bahtına ağır gelmesin” diye. İnsanız, yenilmek istemeyiz, yenildiğimizde üzülürüz. Bunu anlarım ama demokrasilerde sonucu kabullenmemeyi, işimize geldiğinde söylemlerde baş tacı ettiğimiz milli iradeyi, kaybettiğimizde tu kaka, en azından yanlış ilan etmemizi anlamam, anlayamam. Demokrasi yenilmeyi kabul edebilen insanların rejimidir.

Partisini yetersiz görmek, partisine küsmek hatta ondan da ötesi partisiyle kavgalı olmak başka bir şeydir sandığa gitmemek başka bir şeydir. Hangi partiden olursa olsun bilinsin ki herkesin kızdığı, küstüğü hatta kavga ettiği partisi temel değerlerden sapmamışsa, ana fikirden ve ideolojiden vazgeçmemişse her şeye rağmen yine de ona her partiden daha yakındır. Sandığa gitmemek yakın olan partiyi cezalandırırken uzak olan partiyi ödüllendirmektir çoğu kez.

Biz kısmet olursa bu Pazar sandığa gideceğiz. Bu ülke için, bu millet için, bu devlet ve bu vatan için oy kullanacağız. Hayır, sadece bu devlet, bu millet, bu vatan ve bu ülke için değil, Türk Dünyası için, İslam Âlemi için oy kullanacağız. Zira biz şunun şuurundayız ki Anadolu Türklüğü hem Türk Dünyası’nın hem de İslam Âleminin son umududur. Biz o umut için oy kullanacağız. İnşallah hayırlara vesile olur.

Bu yazı toplam 476 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim