casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 236,786
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Samsun : 23 °C

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

OSMAN KARA

Rivayettir bu, tarihte kalmıştır ama günümüze pek denk düşmektedir. Kimi İncili Çavuş’a mal eder kimi alır ta uzaklarda bir yerlere taşır ve bir meçhul şahsa yamar fıkrayı. Biz İncili Çavuş üzerinden anlatalım. Padişah hazretleri bir gün İncili Çavuş’tan “özrü kabahatinden büyük” bir suç işlemesini ister. Padişaha göre olacak iş değildir ama karşısındaki de İncili Çavuş’tur. Birkaç gün sonra padişah merdivenden çıkarken İncili Çavuş kıçına hafiften bir parmak atıverir. Padişah süratle döner, İncili Çavuş’un yüzüne haykırır: “Bire nadan, ne halt eylersin?” İncili Çavuş gayet sakin bir sesle cevap verir: “Özür dilerim Hünkarım, sizi hanım sultan hazretleri sanmıştım.”

Bir tarihçi olarak tanıdığım ve konusundaki çalışmalarına saygı duyduğum Yusuf Halaçoğlu’nun son bir iki gününe hayret ve dehşetle bakınca bu fıkra geldi aklıma. Bir tarih profesörü eğer telefonla bağlandığı bir televizyon programında söylediği sözleri düzeltmek için düzenlediği basın toplantısında bırakın bir öncekini düzeltmeyi, ona rahmet okutan bir ikinci gaf yapıyorsa işte o tam da fıkradaki gibi “özrü kabahatinden büyük” bir çam devirme halidir.

Seçim sonrası MHP’ye bir hal oldu. Mikrofonu kim eline alırsa gaf yapıyor. Söyledikleri doğru bile olsa üsluptaki sakillik eylem ve söylemdeki doğruyu perdeliyor. Üslup esasın önüne geçiyor ve MHP haklı olduğu konularda bile haksız konumuna düşerek puan kaybediyor. Seçim sonrası HDP ile aynı koalisyonda yer almama kararı daha doğrusu HDP ile MHP’nin aynı koalisyonda olamayacağı gerçeğinin altını çizmesi ne kadar doğru ise bunu açıklarken kullandığı üslup da o kadar yanlıştır. Bizim gençlik yıllarımızın Adanalı tavrıyla görüş açıklamak artık çok gerilerde kalması gereken ve kalmış olan bir metottur. Siyaset temel değerlerde herkese karşı dik durmayı alkışlar da “alayına posta” koymak gibi bir tavrı da onaylamaz.

MHP koalisyona girmek zorunda değildir, MHP, CHP’nin adayını seçtirmek zorunda da değildir. Ama MHP koalisyona girmeme gerekçesini sükûnetle ve etraflıca açıklamak zorundadır. Ama bir MHP yöneticisi basın toplantısı düzenlediğinde konuyu ince eleyip sık dokumak, söyleyeceği her sözü ağzından çıkmadan tekrar tekrar dirhemle tartıp ondan sonra söylemek zorundadır. Siyaset bilimi de, MHP’lilerin dillerinden düşürmedikleri Türk töresi de, Türklük gurur ve şuuru ile İslam ahlak ve fazileti de bunu böyle gerektirir.

Umarım CHP’nin “yeri geldiğinde keskin ama aynı zamanda son derece zarif dilli hatibi” Prof. Dr. Haluk Koç’un dünü basın toplantısında sergilediği tavır MHP’li Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’na iyi bir örnek olur. Tarihçi Yusuf Halaçoğlu’nun bu milletin büyük kısmının hafızasında ve kalbinde saygın bir yeri vardır. Siyasetçi Yusuf Halaçoğlu o sevgi ve saygıyı öldürürse yazık olur.

Bu yazı toplam 484 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim