casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

ÖRTÜ ALTI YETİŞTİRİCİLİK

İncilay Toker

Ülkemizin yaş sebze ve meyve tarımında örtü altı yetiştiricilik, yani seracılık özel bir yere sahiptir. Örtü altı yetiştiricilik; birim alandan yüksek verim alınmasını sağlayarak küçük alanların marjinal olarak değerlendirilmesine olanak veren örtü altı yetiştiriciliği, aynı zamanda yıl içerisinde düzenli bir işgücü kullanımı sağlaması nedeniyle de ülkemizdeki en önemli tarımsal faaliyetlerden birisi haline gelmiştir.

Ülkemizdeki seralar büyüklük yönünden küçük işletmelerdir

Seraların önemli bir bölümünün küçük işletmeler olması ve bu işletmelerin büyük oranda iklim koşullarına bağlı kalarak üretim yaptığı dikkate alındığında, daha verimli ve kaliteli üretim sağlanabilmesi için mevcut seraların modern seralara dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Örtü altı yetiştiriciliğinde maliyeti etkileyen en önemli biri de elektrik giderleridir. Seralar, ülke insanın beslenmesini sağlayan, istihdam yaratan, sanayiye ham madde temin eden, tarımsal amaçlı üretim faaliyetlerinin yapıldığı işletmelerdir. Maliyetlerin düşürülerek işletmelerin rekabet gücünün artırılabilmesi bakımından seralar, elektrik tarifesinde ticarethane kapsamından çıkarılmalı, daha uygun fiyatla elektrik sağlanmalıdır.

 Seralarda kullanılan elektriğin yanı sıra seracılıkta temel üretim girdileri olan gübre, örtü malzemesi ile mazotta uygulanmakta olan KDV oranlarının da indirilmesi gerekmektedir. Üretimin sürdürülebilir kılınması, teknolojik yeniliklerin işletmelere aktarılması, mevcut seraların modernizasyonun sağlanması kısaca üreticilerimizin işletmelere gereken yatırımları yapabilmeleri, yeterli gelir elde etmeleriyle mümkündür. Ülkemiz örtü altı yetiştiriciliği, iklim koşulları, mevcut pazarlara olan yakınlığımız, jeotermal enerji potansiyelimiz gibi önemli imkanlara sahiptir. Bu imkanlar eğitim, yayım ve denetim faaliyetleriyle desteklenmelidir. Gıda güvenliği ve izlenebilirliğin sağlanmasına yönelik üretim sistemleri ve tarım teknolojileriyle sahip olduğumuz örtü altı potansiyelimiz de daha etkin bir şekilde attırılabilecektir.

 Ülkemizde illere göre sera alanlarına bakacak olursak; Alanya 248.253 dekar, Mersin 158.846 dekar, Adana 94.479 dekar, Muğla 42.651 dekar, Samsun 21.512 dekar, İzmir 14.994 dekardır. Bu veriler dikkate alındığında Samsun’un Türkiye genelinde 5. Sırada yer aldığını görüyoruz. Bu sıralamada bölgemizi daha üst sıralara çıkaracak Bafra Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde yürütülen  BAFRA SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’nin  bürokratik işlemleri hızla yürütülmüş olup Sera OSB için belirlenen  Doğankaya mevkiinde bulunan mevcut OSB’nin arka tarafındaki alan Gıda,Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış,resmi yazıyla tebliğ edilerek Bafra TDİ (SERA) OSB’nin yeri kesinlik kazanmıştır.

Modern sera kurulumu teşvik edilmelidir

Bugün gelinen noktada, örtü altı yetiştiriciliği yapan üreticilerin teşvik edilmesi için Bafra SERA OSB önemli bir adımdır. Kontrollü örtü altı üretim alanlarında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD II programından %65 oranında hibe ve KDV muafiyetinden yararlanarak veya Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullanarak sera alanında hem mevcut işletmeler hem de yeni işletmelerin kurulmasında arzu edilen seviyeye gelinebilir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun seralarla ilgili destek detaylarına bakacak olursak başvuru sahibi çiftçi veya çiftlik hanehalkının bir üyesi değilse, yatırım kırsal alanlarda olmalıdır. Açık arazi büyüklüğü maksimum 2 hektar, sera büyüklüğü maksimum 1 hektar olmalıdır. Uygun harcama kalemlerinde süs bitkileri ve çiçek soğanı, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar ve misel, fide ve fidan üretimi yer almaktadır. Her bir yatırım için uygun harcamaların toplam değeri en az 5.000 en fazla 500.000 avrodur. Hibe oranı %65’tir.

Günümüzde modern işletmelerin kurulmasında, tarımın hemen her alanında tarımsal danışmanlığa duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Pazara yönelik gerçekleştirilen tarımsal üretimde; hızlı bilgi akışı, etkin denetim ve zamanında yapılan doğru yönlendirme büyük önem taşımakta, bu durum tarımda Avrupa Birliği standartlarında projelere olan talebi ve onlara verilen önemi arttırmaktadır. Türkiye, uygun iklimsel ve coğrafi koşullar, pazar ülkelere yakınlık, ucuz işgücü, sulama suyu miktarı ve kalitesi, alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarının varlığı gibi nedenlerle seracılık açısından önemli avantajlara sahiptir, ülkesel ve bölgesel avantajlarımızı iyi değerlendirmeli ve seralarda sertifikalı üretimin yaygınlaşmasını sağlamalıyız.

Yeni proje fikirleri ve hibe imkanlarıyla ilgili buluşmak dileğiyle.

Saygılarımla..

 

Bu yazı toplam 1669 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim