casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 236,786
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Samsun : 23 °C

MUSTAFA KEMAL’İ HAVZA’YA KİM GÖTÜRDÜ?

OSMAN KARA

Birileri tarafından dillendirilen ve ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi tarafından da ciddiye alınan bir kent efsanesi ya da daha net bir ifade ile söylemek gerekirse bir tarih çarpıtması vardır. Tarihle istediği gibi oynama hakkına sahip olduklarını sanan birileri tarafından üretilen efsaneye ya da yazılan yalan tarihe göre Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindekiler 1919 Mayıs’ında Samsun’dan Havza’ya Çerkez(Canbulatoğlu) Ekrem Bey’in 200 atlısının korumasında gitmiş ya da götürülmüştür. Bu rakamı 400 olarak telaffuz edenler olduğu gibi bu gidişte yol güvenliğini Badırlı Köyü gençlerinden oluşan bir birliğin sağladığını ileri sürenler de vardır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi her ikisi de gerçek dışı olan bu iddialardan birincisini doğru kabul etmiş ve Kurtuluş Yolu’nda “Milli Mücadele Kahramanı” nitelemesiyle Canbulatoğlu Ekrem Bey’in heykeline de diğer heykeller arasından yer vermiştir. Geçen dönemin Kavak ve İlkadım Belediyeleri de Ekrem Bey’in heykelini doğduğu, yaşadığı ve mezarının bulunduğu Kavak Karlı Köyü’ne dikmiştir.

Canbulatoğlu Ekrem Bey 1887’de Kavak’a bağlı Karlı Köyü’nde doğdu ve 22 Temmuz 1919’da Lâdik Bölgesi’nde Rum-Pontus eşkıyasıyla girdiği bir silahlı çatışmada şehit oldu. Nur içinde yatsın. Canbulatoğlu Ekrem Bey’in varlığını kabul etmek, cesaretini ve şahadetini kutsamak başka bir şeydir ona Atatürk’ün güvenliğini sağlayan bir Kuva-yı Milliye kahramanı unvanı vermek başka bir şeydir. Birisi ne kadar doğruysa diğeri de o kadar yanlıştır.

Ekrem Bey, bir posta sürücüsü/posta kılavuzudur. Bu onun mesleğidir. PTT Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “İstiklal Harbimizde PTT” adlı kapsamlı kitapta Ekrem Bey’den şöyle bahsedilir: “Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesiyle birlikte mütareke döneminde Rum ve Ermeni çeteleri Samsun’da posta sürücülüğü yapan ve postacı Ekrem Bey olarak bilinen Canbulatoğlu Ekrem Bey’e de Panderli, Lokra ve İlisya Çeteleri sürekli saldırmış ve Postacı Ekrem Bey 22 Temmuz 1919 tarihinde Güllüçalı adındaki Rum Köyünde Rum çeteler tarafından şehit edilmiştir.”

Bazı yerel ve sözel tarih derleyicilerinin ve onların etkisinde kalmış olanların dışında hiçbir ciddi tarihçi Atatürk’ün Samsun’dan Havza’ya herhangi bir sivil organizasyonun, herhangi bir milli çetenin himayesinde gittiğinden bahsetmez. Buna gerek de yoktur. Çünkü Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a geliş ya da gönderiliş gerekçesi okunduğunda ne Rumların ne de başkalarının Mustafa Kemal’e saldırmaları için Haziran’ın ilk haftasının sonuna doğru asıl niyetinin ortaya çıkışına kadar herhangi bir sebep olmadığı çok net görülür.

Hem Mustafa Kemal Samsun’dan Havza’ya giderken herhangi bir saldırı tehdidi altında değildir. Hem de daha önce yayınlanan “Yok Artık” başlıklı yazımın birinci bölümünde de belirttiğim gibi15. Fırka’nın çeşitli birlikleri Samsun-Havza arasındaki stratejik noktalarda konuşlanmıştır. Gerçi 15. Fırka’nın kadroları oldukça noksandır ama her şeye rağmen bir Osmanlı paşasına, bir ordu müfettişine gelebilecek olan bir saldırıyı da püskürtecek güçtedir.

Mustafa Kemal’in Havza’da karşılanışı Samsun’a pek benzemez, orada tam bir devlet ve eşraf karşılaması vardır. O karşılamada bulunanların birçoğu daha sonra hatıralarını yayınladılar. Hiçbiri Mustafa Kemal’i getiren bir sivil yapılanmadan bahsetmez. Çünkü böyle bir şey yoktur.

Canbulatoğlu Ekrem Bey’e saygı duyalım ama ne olur bir büyük tarihi onun sırtına yüklemek gibi bir yanlışa düşmeyelim.

Bu yazı toplam 623 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim