casino maxi
  • BIST 94.682
  • Altın 222,720
  • Dolar 5,6803
  • Euro 6,5153
  • Samsun : 16 °C

MİRAÇ VE HEDİYESİ NAMAZ

MİRAÇ VE HEDİYESİ NAMAZ
Bafra Vaizi Yunus Özdamar Yazdı.

 

Üç ayların ikinci, yılın üçüncü kandili Miraç gecesidir. Yüce Allah’ın kulu Hz. Muhammed’i en zor durumdayken ona karşı rahmetini tecelli ettirip katına aldığı mucizenin adıdır Miraç. Risaletin en zor aşamasında hüzün yılının ardından, yardıma muhtaç olan Efendimiz (S.A.V.)’e Miraç mucizesi ilaç oldu.

 Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını gelen Miraç, İslam'da Hz. Peygamber’in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Miraç olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da zikredilmez fakat çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

Miraç, her şeyden önce bir mucizedir. Bunu sıradan bir olay gözü ile bakarak akıl terazimize koymak bizi miracı anlamaktan uzaklaştırır. Aynı zamanda gaybi  bir meseledir. Yüce Allah ise bir çok ayette mü’mini vasıflandırırken “gayba inanırlar”[1] şeklinde nitelendirir. Amentü (iman ettim) sözünde saklı olan gayba imanı taşıdığımız için miracın gerçekleşip gerçekleşmediği değil de ne şekilde gerçekleştiği yönünde görüş farklılıkları vardır. Meselenin bu yönünü bir kenara bırakarak miracın bize verdiği asıl mesajı şöyle açıklamakta fayda görüyorum.

            Allahu  teala, Kuran’ında kendisinin bizlere şahdamarımızdan daha yakın olduğunu belirtir.[2] Bize yakın olan Allah’a bizim yakın olmamız için de vesileler kılmıştır. Bu da Peygamberimiz için miraçla, ümmeti için de namaz ile mümkün olabilecektir. Miraç ve namaz, Allahu Tealanın kula yakın olmasının kul tarafından verilen cevabıdır. Miraç nasıl ki Hz. Peygamber’in en zor anında sığınağı, moral kaynağı olduysa mirac mucizesinin ümmet versiyonu olan namaz da mü’min için en umutsuz gününde “Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.”[3] duasıyla Allah’a yönelmesidir. Böyle bir niyetle Rabbe yöneliş sayesinde kılınan namaz, bizleri her türlü kötülükten ve yanlıştan alıkoyacaktır.[4]

            Miraç gecesini idrak ederken, onu geçmişte olmuş–bitmiş bir mucize olarak adlandırıp yalnız Hz. Peygamber (s.a. v.)’e ait bir koruma, lütuf vesilesi olarak görmemek gerekir.  Miraç mucizesi, Hz. Peygamber’e olduğu gibi miraçta verilen hediyeler (namaz vd.), ümmet için de birer koruma, birer lütuf ve rahmet vesileleridirler. Bu gecede bunların bilincinde olarak günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalıştığımız namazımızı gereği gibi kılma yönünde eksiklerimizi gidermeye çalışalım.

 

Yunus ÖZDAMAR    

Bafra Vaizi 

yunusozdamar55@hotmail.com  [1] Bakara 2/3

[2] Kaf 50/16

[3] Fatiha 1/5

[4] Ankebut 29/45

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim